رد کردن لینک ها

انحلال شرکت مختلط

امروزه در دنیای تجاری و فعالیت های اقتصادی شرکت ها نقش اصلی را بازی می کنند. دنیای تجارت از حالت سنتی خارج گردیده و به صورت علمی تری درآمده است. وجود شرکت ها وفعالیت آنها نشان دهنده علمی شدن کسب و کارها در همه زمینه ها می باشد. شرکت های فعال انواع و اقسام مهتلفی دارند. هر کدام در روند ثبت شرکت ، اساسنامه و برنامه ریزی ها و نحوه فعالیت خاص خود را دارند. یکی از انواع شرکت های فعال در زمینه های تجاری  و تولیدی و پیمانکاری شرکت مختلط می باشند. در مقاله پیش رو از وب سایت ثبت تیرگان در مورد انحلال شرکت مختلط و جزئیات مربوط به این ‌شرکت ها توضیحاتی ارائه می کنیم.

شرکت مختلط چیست؟

شرکت مختلط یا شرکت غیر سهامی در زبان انگلیسی (Limited Partnership) را می توان نوعی شرکت تضامنی نامید که در آن چند نفر به صورت مشترک فعالیت های تجاری( کارآفرینی) مستقلی را تحت عنوان یک شرکت اجرا می کنند.

انواع شرکت های مختلط

در این مقاله هدف ما بررسی مفهوم انحلال شرکت مختلط می باشد. اما لازم است در ابتدا اطلاعاتی در ارتباط با این مدل شرکت ها کسب کنیم.

در قانون تجارت ایران شرکت ها مختلط به دو نوع مختلط سهامی و مختلط غیرسهامی تقسیم بندی می شود. شرکتهای مختلط غیر سهامی شرکت هایی هستند که برای امور تجاری با یک یا چند نفر شریک با مسئولیت محدود و بدون انتشار سهام تشکیل می شوند.

اما شرکت های مختلط سهامی به وسیله یک یا چند نفر شریک ضامن و یک یا چند نفر شریک سهامی شروع به کار می کنند. سهام داران کسانی هستند که سرمایه آن ها به صورت سهام عرضه گردیده و مسئولیت هر کسی بر اساس سهامی است که در شرکت آورده است. اما مسئولیت سهام داران به عنوان شرکاء ضامن در مقابل طلبکاران و روابط آن ها با یکدیگر مشابه شرکت تضامنی محاسبه می شوند.

انواع شرکت های مختلط

انحلال شرکت مختلط

انحلال شرکت مختلط غیر سهامی در مواردی تابع قوائد کلی و مشترک راجع به شرکت ها می باشد. در نتیجه شرکت های مختلط در موارد زیر منحل می شوند:

  • وقتی ادامه کار شرکت به هدفی که شرکت بخاطر آن تاسیس وفعالیت خود را آغاز نموده غیر ممکن باشد.
  • وقتی که شرکت برای مدت معینی تشکیل شده و اجازه فعالیت داشته باشد و آن مدت به اتمام رسیده باشد.
  • زمانی که شرکت از لحاظ مالی ورشکست شده باشد.
  • در صورت تراضی (رضایت تمامی شرکاء جهت انحلال شرکت)
  • در صورت انتفا تعدد شرکاء
  • علاوه برموارد گفته شده شرکت در موارد دیگری نیز منحل می شود.‌

شرکت های تضامنی و انحلال آنها

انحلال شرکت مختلط در شاخه های گوناگونی اتفاق می افتد. گزینه های بسیاری موجود است که در ارتباط با شرکت های تضامنی مهم هستند و عبارتند از:

  • در صورتی که هر یک از شرکاء به دلایلی انحلال شرکت را از دادگاه تقاضا کند. بنابر حکمی که دادگاه موجه دانسته حکم به انحلال شرکت داده شود.
  • در صورت فسخ یکی از شرکاء طبق ماده 137 قانون تجارت. حتی اگر فسخ کننده شریک با مسئولیت محدود باشد.
  • در صورت فوت یا محجوریت یکی از شرکای ضامن، به شرط تحقق شرایط مندرج در مواد 130 و 140 قانون تجارت. این دوماده در صورت فوت یا محجوریت یکی از شرکای ضامن، بقای شرکت را موکول به توافق شرکای در قید حیات و نماینده قانونی متوفی یا محجور می دانند. البته قید می کنند که عدم اعلام رضایت قائم مقام اشخاص اخیر در مهلت یک ماهه از تاریخ فوت یا حجر به منزله اعلام رضایت می باشد.

نکته مهم در مورد انحلال شرکت مختلط تضامنی این است که نکات ارائه شده در مورد شرکت مختلط غیر سهامی نیز صدق می کند. اما باید متذکر شویم که در شرکت مختلط غیر سهامی ورشکستگی یکی از شرکای با مسئولیت محدود موجب انحلال شرکت نمی شود. این یک راه حلی منطقی می باشد. آنچه موجب انحلال شرکت تضامنی به سبب ورشکستگی شریک می شود این است که یک شریک تضامنی، مسئول پرداخت تمام مطالبات شرکت است.

وقتی قادر به پرداخت آن نباشد مشکلاتی ایجاد می شود. در واقع شرکت دیگر پشتوانه ای نخواهد داشت. در حالیکه در شرکت مختلط غیر سهامی چنین وضعیتی وجود ندارد.‌بدین معنی که تا شریک ضامن هست و متعهد به پرداخت تمامی دیون است نیازی به شریک با مسئولیت محدود نمی شود. از طرفی اگر شریک با مسئولیت محدود قبلا تمامی سرمایه خود را پرداخت کرده باشد دیگر از لحاظ قانونی اصولا بدهکار نیست.

سخن آخر

در این مقاله از ثبت تیرگان ما به بررسی انحلال شرکت مختلط پرداختیم و آن را برای شرکت های مختلف توضیح دادیم.  اما نکته پایانی این که موسسه تیرگان ثبت با حضور کارشناسان حقوقی خود آمادگی آن را دارد تا ضمن مشاوره های حقوقی شما را درمورد انحلال شرکت مختلط یاری رسان کند. چون این یک امر تخصصی می باشد بخاطر این که ضرر و زیانی به شما نرسد از راه های قانونی و سریع در این راه به ارائه خدمات می پردازد.

بازگشت به بالای صفحه