رد کردن لینک ها

انحلال شرکت با مسئولیت محدود

یکی از رایج ترین شرکت ها که معمولا بین افراد فامیل و خانواده و آشنا تاسیس می گردد شرکت با مسئولیت محدود است. این شرکت از انواع شرکت های رایج و فعال در عرصه های اقتصادی و تجاری می باشد. در برخی موارد مؤسسین شرکت به ها به هر دلیلی تصمیم به انحلال شرکت می گیرند. در ادامه و در مقاله پیش رو از تیرگان ثبت در مورد انحلال شرکت با مسئولیت محدود توضیحاتی ارائه خواهیم کرد. اگر تمایل به ثبت شرکت و یا اطلاع از قوانین انحلال دارید، با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

تعریف شرکت با مسئولیت محدود

شرکت با مسئولیت محدود شرکتی معرفی می شود که مابین دو یا چند نفر برای فعالیت های تجاری تشکیل می شود. هر یک از شریکان بدون این که سرمایه به سهام یا قطعات سهام تقسیم شده باشد، فقط تا مقدار ورودی خود در شرکت مسئول بدهی ها و تعهدات شرکت می باشد. بنابراین می توان گفت در شرکت با مسئولیت محدود شرکا تاجر نبوده و مستقیما مسئولیتی در امور شرکت ندارند. مانند شرکت سهامی مسئولیت هر کدام به مبلغ مقدار سرمایه در شرکت محسوب می گردد.

انحلال شرکت با مسئولیت محدود

این شرکت ها به دلایل متعهدی منحل می شوند. تصمیم شرکا و ورشکستگی از جمله مهم ترین دلایل برای اعلام انحلال شرکت با مسئولیت محدود می باشد. همچنین در صورت اتمام تاریخ کارهای مجموعه یا از بین رفتن مسئله ای که برای امور اقتصادی مجموعه مقرر شده است به گونه ای طبیعی شرکت به سمت خراب شدن پیش می رود. انحلال قهری به معنی پایان اجباری فعالیت های تجاری یک مجموعه در شرایطی مثل ورشکستگی می باشد و معمولا با حکم قضایی و از سوی دادگاه صورت می پذیرد. اماا نحلال شرکت بامسئولیت محدود با تصمیم مجمع عمومی به صورت اختیاری بوده و با موافقت سهامداران و مدیران انجام می شود.

شرایط انحلال شرکت با مسئولیت محدود

برمبنای قوانین تجارت دولت جمهوری اسلامی ایران شرکت های با مسئولیت محدود در موارد زیر منحل می گردد که عبارتند از:

 • مواردی که باعث انحلال کلیه شرکت های تجاری می شوند:
 • اگر شرکت مقصود و هدفی را که به خاطر آن تشکیل شده به انجام نرسانده یا انجام آن ناممکن شده باشد.
 • هنگامی که شرکت برای مدت معینی تشکیل شده باشد و آن مدت تمام شده باشد. اقدامی برای تمدید آن نیز صورت گرفته نشده باشد.
 • در صورت ورشکستگی مالی شرکت.
 • اگر تصمیم شرکا و سهامداران که سهم االشرکه و یا سهام آنها بیش از سرمایه کل شرکت باشد.
 • در صورتی که با ضررهای وارده، نصف سرمایه شرکت از بین رفته باشد و یکی از اعضای شرکت تقاضای انحلال کند. البته این در صورتی است که دادگاه دلایل او را موجه بداند. اما سایر شرکا حاضر نباشند سهمی را که به او تعلق می گیرد بپردازند و او را از شرکت خارج کنند.
 • در صورت فوت یکی از شرکا، اگر در اساسنامه پیش بینی شده باشد.

شرایط انحلال شرکت با مسئولیت محدود

مدارک مورد لزوم

این مدارک عبارتند از:

 • مدارک دعوت برای تشکیل مجمع عمومی فوق العاده در روزنامه کثیرالانتشار
 • صورت جلسه انحلال شرکت با امضای تمامی شرکاء و مهر شرکت
 • روزنامه رسمی تاسیس همراه با تغییرات شرکت با مسئولیت محدود
 • شناسنامه و کارت ملی مدیر تسویه( در صورتی که جزو شرکا و سهامداران نباشد)

مراحل انحلال شرکت با مسئولیت محدود

مرحله اول برای طی کردن مراحل انحلال شرکت با مسئولیت محدود تشکیل مجمع فوق العاده می باشد. این جلسه بایستی با حضور اکثریت شرکا در محل شرکت تشکیل گردد. صورت جلسه آن نیز بایستی با معرفی مدیر تسویه و موافقت آن تنظیم گردد. در بخش دوم این مدرک به همراه دیگر اسناد مورد نیاز برای انحلال شرکت با مسئولیت محدود باید در سامانه ثبت شرکت ها قرار داشته باشد. گفتنی است که اصل مدرک نیز باید بلافاصله از طریق پست به اداره ثبت شرکت های استان ارسال گردد. پس از بررسی کارشناسان این مرکز، گواهی انحلال صادر می شود. بایستی در روزنامه رسمی و روزنامه کثیرالانتشار آگهی شود. طی کردن مراحل انحلال شرکت با مسئولیت محدود معمولا 10 روز به طول می انجامد.

سخن آخر

در این مقاله از وب سایت تیرگان ثبت ما به بررسی شرایط انحلال شرکت با مسئولیت محدود پرداختیم. مراحل انحلال، مدارک و شرایط مورد نیاز برای آن را نیز بیان نمودیم. اما نکته آخر این که مؤسسه تیرگان ثبت آمادگی خود را اعلام می نماید که باحضور کارشناسان حقوقی خود در امر ثبت و انحلال شرکت ها شما را راهنمایی کند.

بازگشت به بالای صفحه