رد کردن لینک ها

اظهار نامه عدم فعالیت شرکت

شرکت های تجاری و خدماتی برای ثبت فعالیت خود بایستی اظهارنامه فعالیت تهیه، تدوین  و به اداره ثبت شرکت ها و اداره دارایی ارائه دهند. ارائه این اظهارنامه دهنده فعالیت شرکت است. دولت آن را به عنوان شرکت فعال می شناسد که همین امر شامل دریافت مالیات و دیگر هزینه های قانونی از طرف دولت و مراجع ذیصلاح خواهد شد. اگر در شرکتی تولیدی و یا خدماتی مدت فعالیت و یا قرارداد کاری( در صورت پیمانکاری ) تمام شده باشد بایستی آنرا به اطلاع دولت و مراجع ذیصلاح برساند. این کار بایستی به صورت مکتوب و قانونی باشد. در مقاله پیش رو از وب سایت ثبت تیرگان به این مسئله پرداخته و در مورد ارائه اظهار نامه عدم فعالیت شرکت توضیحاتی خواهیم داد.

منظور از شرکت بدون فعالیت چیست؟

در این مورد بایستی بگوئیم اگر شرکتی پس از انجام امور ثبتی به هر علتی از انجام فعالیت خودداری کند به آن “شرکت بدون فعالیت” یا شرکت غیر فعال گفته می شود. از ویژگی های این نوع شرکت ها این است که هیچگونه گردش مالی بانکی ندارند. حتی اگر برای مصارف شخصی صاحبان شرکت باشد. به عبارت دیگر هیچگونه فعالیتی اعم از خرید، فروش و یا عقد قراردادهای کاری صورت نمی پذیرد. با اظهار نامه عدم فعالیت شرکت می توان اطلاعات دقیقی در این باره کسب کرد‌.

چگونه اعلام عدم فعالیت شرکت کنیم؟

برای اعلام عدم فعالیت شرکت لازم است در چهار ماه اول سال مالی به اداره امور مالیاتی مراجعه کنید. موضوع غیرفعال شدن را به صورت رسمی و با ارائه اظهارنامه اعلام کنید. اما علت عدم فعالیت شرکت  و ارائه اظهار نامه عدم فعالیت شرکت می تواند به دلایل زیر باشد:

 • عدم اطلاع از وضعیت بازار و پیش بینی غیر واقعی از بازار قبل از ثبت شرکت
 • ایجاد ناگهانی و پیش بینی نشده مشکلات اقتصادی و مالی
 • انجام کار خاص در زمان معین. و گذشتن آن زمان
 • ثبت شرکت برای دستیابی به اهداف مالی بدون انجام کار یا خدمات (مانند دریافت وام)
 • عدم توانایی شرکت به رسیدن اهداف خود
 • ورشکستگی مالی و یا اختلاف بین شرکاء و سهام داران

در ادامه اما با بررسی اعلام عدم فعالیت و اظهار نامه عدم فعالیت شرکت نکات دقیق تر را ارائه می کنیم.

چگونه اعلام عدم فعالیت شرکت کنیم؟

نحوه اعلام عدم فعالیت شرکت

اگر مدیر عامل یا نماینده قانونی شرکت بخواهد اعلام عدم فعالیت خود را به اطلاع اداره مالیات برساند باید به صورت دقیق با مراحل آشنا باشد. نحوه عدم فعالیت شرکت به شرح زیر می باشد:

شرایط اعلام عدم فعالیت شرکت

 • در خواست عدم فعالیت یک شرکت مربوط به دوره مالی گذشته می باشد و هیچ شرکتی نمی تواند برای سال مالی که هنوز نرسیده است اظهارنامه عدم فعالیت نماید.
 • نامه عدم فعالیت شرکت باید در سریرگ رسمی شرکت همراه با مهر و امضا مدیرعامل باشد.
 • چنانچه شرکت در یک سال کاری هیچگونه فعالیت مالی نداشته باشد می تواند اظهارنامه عدم فعالیت شرکت خود را ثبت نماید.

مهلت اعلام عدم فعالیت شرکت

بنابر قوانین ثبت اظهار نامه عدم فعالیت شرکت و اظهار مالیاتی، پس از پایان هر سال چهارماه فرصت دارید تا اظهارنامه مالیاتی عدم فعالیت شرکت را به همراه دفاتر قانونی سفید و نامه عدم فعالیت به اداره مالیات ارائه کنید. در غیر این صورت امکان دارد مشمول جریمه گردیده و یا اصلا اعتراض تان مورد قبول واقع نگردد. مهمترین گام در اعلام عدم فعالیت، چگونگی اعلام عدم فعالیت شرکت می باشد. این موضوع نیاز است به اطلاع اداره مالیات برای صفرشدن نرخ مالیاتی و اداره تامین اجتماعی جهت عدم رد بیمه کارکنان برسد. برای انجام هر یک باید مراحل خود را طی کند.

معیارهای تشخیص شرکت های بدون فعالیت

پس از توضیحاتی در ارتباط با اظهار نامه عدم فعالیت شرکت حال به بررسی معیارهایی در این زمینه می پردازیم.  اصلی ترین معیار تشخیص شرکت های بدون فعالیت، بررسی تراکنش های مالی آن می باشد. اما به صورت کلی روش های زیر در تشخیص عدم فعالیت به کار برده می شود که عبارتند از:

 • بررسی اظهارنامه و صحت سنجی
 • بررسی دفاتر قانونی که می بایست به طور سفید تحویل شوند
 • استعلام های مالی و بانکی شرکت
 • بررسی خرید و فروش های ثبت شده به نام اعضا یا برای شرکت
 • خرید تجهیزات و ملزومات
 • بررسی دفاتر و فاکتورهای شرکت های دیگر توسط سیستم یکپارچه مالیاتی

سخن آخر

در این مقاله از وب سایت ثبت تیرگان ما به بررسی اظهار نامه عدم فعالیت شرکت پرداختیم. اما نکته آخر این که شرکت هایی که در سال گذشته هیچ مدل کار مالی شامل خرید یا فروش کوچکترین اقلام کالایی نداشته باشند می توانند همراه با تکمیل اظهارنامه عدم فعالیت شرکت درخواست خود را به اداره امور مالیات تسلیم نمایند. در این راستا در زمینه ثبت شرکت و انجام مراحل قانونی موسسه حقوقی تیرگان ثبت آمادگی دارد تا از طریق قانونی اظهار نامه عدم فعالیت شرکت را تنظیم و توسط کارشناسان حقوقی خود تحویل اداره مالیات نمایند. این موسسه در مسیر ثبت هرگونه شرکت نیز راهنمای شما است.

بازگشت به بالای صفحه