رد کردن لینک ها

شرایط حسابداری برای شرکت های تازه تاسیس

یکی از اصلی ترین قسمت هایی که زمان تاسیس نسبت به آن باید دقت ویژه داشت بخش حسابداری شرکت های تازه تاسیس می باشد. امور حسابداری در شرکت های تازه تاسیس اهمیت بیشتری دارند. اهمیت آن نیز بخاطر ثبت رویدادهای مالی می باشد. در ادامه و در مقاله پیش رو از ثبت تیرگان با اهمیت به روند ثبت شرکت به بررسی شرایط حسابداری برای شرکت های تازه تاسیس پرداخته و در مورد آن توضیحاتی خواهیم داد.

شرکت تازه تاسیس

مدیر یک شرکت تازه تاسیس بایستی تمام تلاش خود را برای انجام کارهای مربوط به شرکت انجام دهد. در این راه از مشورت خبره گان امر نیز یاری بگیرد. همانگونه که در مقدمه نیز گفته شد از مهمترین کارهایی که بایستی در یک شرکت تازه تاسیس به  آن توجه نمود امور حسابداری می باشد. چرا که قانونی بودن و صحت امر آن در روند دریافت مالیات از شرکت  بسزایی دارد.

امور حسابداری شرکت تازه تاسیس

شرکت ها و مؤسسات تازه تاسیس در آغاز فعالیت کاری خود با توجه به قوانین و مقررات کشور تکالیفی را به عهده می گیرند. علاوه بر آن مدیریت و سهام داران این شرکت ها برای اداره بهینه مؤسسه و شرکت خود بایستی اطلاعات به موقع و موثری خصوصا در وضعیت بازار داشته باشند. برای کسب و ارائه اطلاعات مالی شرکت خود نیازمند یک سیستم حسابداری دقیق و بروز می باشند تا از این طریق اطلاعات مالی دقیقی نیز از وضعیت مالی شرکت و جامعه در اختیار داشته باشند‌. یک حسابدار خبره پس از آشنایی با نیازهای اختصاص شرکت تازه تاسیس اقدام به یک طراحی برنامه حسابداری کامل و به روز برای شرکت تحت نظر خود می کند.

شرایط حسابداری برای شرکت های تازه تاسیس

یک حسابدار بایستی مراحل زیر را در امور حسابداری یک شرکت تازه تاسیس بکار گیرد:

تهیه دفاتر قانونی

در اولین مرحله بایستی دفاتر قانونی برای دو سال (دو دوره مالی یک ساله) تهیه شود و به اداره دارایی جهت ثبت و پلمپ ارائه شوند. در ادامه به این دلیل که تاکنون هیچگونه ثبت سند و ثبت رویداد مالی صورت نپذیرفته که اگر از ابتدای سال به ثبت رسیده باشد می بایست ثبت رویدادهای مالی مذکوری که طی ماه های اخیر اتفاق افتاده بعد از تاریخ ثبت اداره ثبت اسناد و بعد پلمپ قانونی دفاتر ثبت گردد.

ثبت و پلمپ دفاتر قانونی

در شرکت تازه تاسیس حسابدار می بایست هر سال مالی قبل از تاریخ اولین سند که در اولین روز از سال مالی جدید( معمولا اول فروردین) می باشد، اقدامات لازم را صورت دهد.‌ در این روند از اداره پست تهیه فرم می شود و دفاتر باپست به شرکت ارسال می شود. در ادامه به اداره ثبت مراجعه می شود. شماره گذاری و ثبت پلمپ قبل از 28 اسفند باشد. این موارد باید در شرایط حسابداری برای شرکت های تازه تاسیس دیده شود.

مطالعه منابع و اطلاعات شرکت

یک حسابدار موظف می باشد کلیه منابع و بانک اطلاعات مالی شرکت شناسایی تجزیه و تحلیل کند که زمان گیر و بسیار حائز اهمیت است.

مطالعه منابع و اطلاعات شرکت

ارزیابی هدف مدیریت

این مسئله بخاطر این صورت می پذیرد تا کاملا هدفمند در راستای اهداف شرکت، واحد مالی نیز بتواند همراهی و یاری لازم را نماید و این امر برای هرچه نزدیک تر شدن به اهداف شرکت وسود آوری بیشتر می باشد.

 شناسایی حوزه مالیاتی

به جهت حسابرسی در شرکت ها حتی شرایط حسابداری برای شرکت های تازه تاسیس پیش از انجام هر فعالیت ثبتی ابتدا باید شاخه مالیاتی و ممیز مالیاتی مؤسسه را شناسایی کرد. موسسه و مدیران و هیئت مدیره را به این اداره معرفی نمود.

ارسال مدارک ثبتی شرکت و آگهی تاسیس و روزنامه رسمی به حوزه مالیاتی

فایل حاوی مدارک و مستندات ثبتی و مدارک هویتی اعضا دارای سمت و امضا هیئت مدیره طی صور تجلسه و آگهی تغییرات و ثبت به اداره دارایی معرفی و تقدیم گردد. در ادامه شناسایی ممیزی مالیات عملکرد و ارزش افزوده که در صورت نیاز جهت ارتباط حتما اتفاق خواهد افتاد.

تهیه نرم افزار

در شرایط حسابداری برای شرکت های تازه تاسیس نرم افزار بسیار مهم است.  نرم افزارهای حسابداری را در سطوح مختلف می توان برای شرکت تازه تاسیس تهیه نمود که بستگی به نوع کار و احتیاج شرکت و نظر حسابدار به عنوان فرد اصلی ملاک باشد.

جمع آوری مدارک مالی مربوط به سنوات

در صورتی که تاریخ ثبت شرکت مربوط به سال قبل باشد می بایست مدارک و اسناد را گردآوری و ثبت نمود.  اگر هم موجود نباشد می بایست اسناد و مدارک منحصر به آن زمان را تهیه کنیم.

ایجاد بایگانی اصولی در شرایط حسابداری برای شرکت های تازه تاسیس

کلیه مدارک شرکت تازه تاسیس می بایست به صورت خاص و بر اساس اهمیت و نیاز طبقه بندی و نگهداری گردد.

سخن آخر

در این مقاله از وب سایت ثبت تیرگان هدف ما بررسی شرایط حسابداری برای شرکت های تازه تاسیس بود‌.  اما نکته اخر این که موارد دیگری نیز می توانند در شرایط حسابداری شرکت تازه تاسیس مورد لزوم باشد که بستگی به نیاز سیستم حسابداری شرکت دارد. در این راستا مؤسسه تیرگان ثبت با حضور کارشناسان حقوقی و حرفه ای خود شما را خصوصا در آغاز به کار شرکت های تازه تاسیس راهنمایی می کند.

بازگشت به بالای صفحه