رد کردن لینک ها

قرارداد جوینت ونچر چیست؟

قبل از توضیح در مورد قرارداد جوینت ونچر به عنوان مقدمه درمورد واژه جوینت ونچر صحبت می کنیم. باید بگوییم که واژه ونچر به معنای مؤسسه بوده ولی اغلب در معنا و مفهوم به عنوان ریسک به کار می رود. در کشور ما جوینت ونچر نیز به همین معنا و مفهوم به کار می رود. جوینت نیز به معنای مشارکت در سود و زیان یک فعالیت اقتصادی است. جوینت ونچر به معنای همکاری دو یا چند نفر اشخاص حقیقی یا حقوقی به منظور به انجام رساندن یک پروژه مستقل تجاری می باشد. با این مقدمه در مقاله پیش رو از وب سایت تیرگان ثبت در مورد قرارداد جوینت ونچر توضیحات بیشتری خواهیم داد. اگر تمایل به کسب اطلاعات دقیق در ارتباط با شرایط ثبت شرکت و انواع قراردادها دارید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

قرارداد جوینت ونچر چیست؟

قرارداد جوینت ونچر در واقع یک قراداد بین المللی و مشارکت غیر انتفاعی می باشد که می تواند در قالب های مختلف منعقد گردد. تعریف این مدل قرارداد که در زبان فارسی با همان کلمه لاتین ( Joint Venture) یا سرمایه گذاری مشترک استفاده می شود، بر نوعی مدل قراردادی همیاری و فعالیت دلالت دارد می کند. در این قراردادها به گونه ایی مشارکت و همکاری دلالت می شود که طی آن طرفین قرارداد انجام فعالیت خاصی را مشترکا بر عهده می گیرند و با دخالت مستمر در آن کار در سود و ضرر به گونه ای مشترک سهیم می شوند. اصل در قرارداد جوینت ونچر عنصر آورده فرد به عنوان شریک می باشد. این آورده می تواند مالی باشد و یا غیر مالی مانند فناوری  و تکنولوژی باشد. در این قرارداد وجود مشارکت طرفین برای سوددهی بیشتر ملاک می باشد.

ویژگی های قراداد جوینت ونچر چیست؟

به عنوان یک قرارداد غیرانتفاعی می توان گفت که این قرارداد می تواند با افراد حقیقی وحقوقی خارج از مرزهای کشور نیز منعقد گردد. هدف یا اهدافی را دنبال می کند. باید به این گزینه نیز توجه داشت که قراداد جوینت ونچر لزوم و اجباری به معین کردن یک هدف خاص ندارد‌. از طرفی دیگر این قراداد دارای اعتبار و یا مدت مشخصی نیز نمی باشد. تا زمانی که هدف یا اهداف مشترک وجود دارند و در نحوه و نوع شراکت اعتراضی از سوی طرفین وجود نداشته باشد این قرار داد معتبر بوده و ادامه خواهد داشت.

ویژگی های قراداد جوینت ونچر چیست؟

در قرارداد جوینت ونچر مشارکت فعالانه مهم ترین ویژگی قرارداد مشارکت انتفاعی است. اگر که یکی از اشخاص حاضر در قرار داد بر خلاف مشارکت در راستای تامین سرمایه و سهم داشتن در سود کار، از مشارکت امتناع کند شرایط پیچیده می شود. در این چنین روندهایی در قراداد جوینت ونچر قابل تجزیه و تحلیل ننیست. قابل بحث نمی باشد. همین دلیل قراداد جوینت ونچر از شرکت سهامی متمایز می شود.

مزیت های جوین ونچر

هر مدل از قراردادی مزیت های ویژه خود را دارد. با وجود این مزیت ها است که می توان برای انجام یا عدم انجام آن ها تصمیم گرفت. جوینت ونچر دارای مزایایی می باشد که عبارتند از:

  • دسترسی به منابع و بازارهایی که پیش از ایجاد قرارداد جوینت ونچر موجود نبودند
  • کاهش ریسک ازطریق مشارکت
  • لزوم سرمایه گذاری اولیه پایین و محدود
  • مسیرجدید برای خروج از بازار از طریق اولیه سهام یا فروش سهام
  • افزایش سرعت برای معرفی و ورود محصول در بازار
  • قرارداد جوینت ونچرچگونه پایان می یابد؟
  • یک قراداد در قالب جوینت ونچر به اشکال مختلفی پایان می پذیرد از جمله:
  • با انقضای یک دوره زمانی از پیش تعیین شده توسط طرفین قرارداد
  • فوت یا انحلال شراکت یکی از طرفین قرارداد
  • با انجام موضوع قرارداد

گاهی اوقات حکم دادگاه ادامه قرارداد جوینت ونچر را به سبب اختلافات عمیق هر دو طرف از لحاظ عملی غیر ممکن می سازد.

سخن آخر

در این مقاله از وب سایت ثبت تیرگان ما به بررسی قرارداد جوینت ونچر پرداختیم. شرایط ویژه این قرارداد ها را نیز بیان کردیم. شرکت های داخلی و خارجی می توانند در زمینه فعالیت های اقتصادی در چهارچوب قانون مشارکت داشته باشند. البته اولین شرط و مهم ترین آن عقد یک قرارداد خوب می باشد. مؤسسه تیرگان ثبت آمادگی خود را جهت انجام مشاوره و امور ثبت و تنظیم قرارداد انتفاعی جوینت ونچر اعلام می کند. شما می توانید قراردادهای تجاری و دیگر قراردادهای مشارکتی و غیره را به ما بسپارید تا با خیالی راحت به فعالیت های تجاری و اقتصادی خود بپردازید.

بازگشت به بالای صفحه