رد کردن لینک ها

نحوه دریافت e نماد

اگر به دنبال مجوزی برای کسب و کارهای الکترونیکی و اینترنتی هستید بایستی نسبت به دریافت اعتماد الکترونیکی یعنی e نماد اقدام کنید. به نوعی نماد اعتماد الکترونیکی را مجوزی برای آغاز فعالیت در این زمینه می دانند. در مقاله پیش رو از وب سایت ثبت تیرگان در مورد نماد الکترونیکی e نماد توضیحات بیشتری خواهیم داد. امیدواریم که مفید واقع گردد.

نماد الکترونیکی یا e نماد چیست؟

نماد الکترونیکی نشانه ای است که از طرف مرکز توسعه تجارت الکترونیکی به فروشگاه های اینترنتی معتبر داده می شود. فروشگاه های اینترنتی به سایت هایی گفته می شود که شرح مختصری از کالا یا خدمات خود را به کاربران نشان می دهند و کاربر با پرداخت کردن هزینه لازم توسط درگاه های پرداخت اینترنتی می تواند از کالا یا خدمات مورد نظر خود بهره مند شود. از آنجایی که فرایند خرید و تحویل کالا به صورت مجازی انجام می گردد بنابراین کاربر بایستی پیش از انجام به خرید از صحت خدماتی که فروشگاه اینترنتی ارائه می دهد اطمینان حاصل کند. اینجاست که اهمیت نماد الکترونیکی اعتماد یعنی e نماد معنی خواهد یافت. این نماد بعد از بررسی وب سایت و اهراز هویت مالک حقیقی یا حقوقی و با هدف اعلام صلاحیت فروشگاه اینترنتی به مدت یک سال به صاحب آن داده می شود.

انواع نماد الکترونیکی

در حال حاضر نماد الکترونیکی به دو نوع تقسیم بندی می شود که عبارتند از:

نماد دائم یک ستاره

این نماد پس از ثبت اسم و بررسی وب سایت به وسیله مرکز توسعه تجارت الکترونیکی با داشتن یک تعداد از معیارها به وب سایت داده می شود.

نماد دائم دو ستاره

شرایط لازم برای اخذ نماد دو ستاره یکسان است و تنها تفاوت آن این می باشد که فروشگاه اینترنتی متقاضی این نماد بایستی از گواهی امنیت SSL استفاده کرده باشد. در مورد پروتکل SSL بایستی بگوئیم یک استاندارد وب سایت می باشد که طی آن اطلاعات بین کاربر و وب سایت به صورت کد شده مبادله می شوند و قابل بازیابی نیستند.

صحت نماد الکترونی اعتماد e نماد

کاربر با کلیک کردن روی نماد الکترونیکی که نشان آن معمولا در صفحه اصلی وب سایت درج گردیده است و می تواند. به اطلاعاتی شامل آدرس سایت، وضعیت نماد، تاریخ اعتبارا، آدرس شرکت، تلفن و پست الکترونیکی فروشگاه دسترسی داشته باشد و از این طریق به صحت کار فروشگاه اینترنتی و قانونی بودن آن دسترسی داشته باشد. در صورتی که وضعیت نماد معتبر باشد یعنی فعالیت های وب سایت قانونی باشد، کاربر می تواند با اطمینان خاطر از فروشگاه مورد نظر خرید کند. نکته مهمی که حتما بایستی مد نظر قرار گیرد این است که نماد الکترونیکی معتبر e نماد بایستی قابلیت کلیک شدن را داشته باشد. برخی از سایت های که قصد کلاه برداری را دارند تنها از تصویر این نماد استفاده می کنند که این کار غیر قانونی بوده و جرم محسوب می شود.

صحت نماد الکترونی اعتماد e نماد

مدارک لازم برای دریافت نماد اعتماد الکترونیکی e نماد

اصلی ترین مدارک مورد نیاز به شرح زیر است:

 • متقاضیان حقیقیی
 • تصویر مجوز فعالیت
 • تعهدنامه شخصیت حقیقی متقاضیان حقوقی، تجاری، غیرتجاری
 • تصویر آگهی روزنامه رسمی
 • تصویر اصل اساسنامه
 • آگهی آخرین تغییرات
 • بررسی آگهی آخرین تغییرات اسامی اسامی اعضای هیئت مدیره
 • آگهی آخرین تغییرات موضوع فعالیت شرکت
 • تعهد نامه شخصیت حقوقی
 • تصویر پروانه/مجوز فعالیت
 • متقاضیان دولتی
 • تصویر نامه سربرگ رسمی سازمان با امضای مقام مسئول مربوط مبنی بر تعلق وب سایت به دستگاه دولتی مزبور

ارزیابی وب سایت جهت دریافت e نماد یا نمادالکترونیکی اعتماد

این وب سایت ها ازسه جهت مورد ارزیابی قرار می گیرند:

محتوای وب سایت و ارتباط آن با کسب و کار

کسب و کارهای اینترنتی باید قوانین و مقررات جاری کشور را رعایت کنند. به همین خاطر شیوه بازاریابی، عدم فروش کالاهای غیر قانونی و فاقد مجوز، عدم درج تبلیغات غیرقانونی و غیرشرعی و عدم استفاده از نشان های دولتی در سایت مورد بررسی قرار می گیرند.

فرایند فروش و ثبت سفارش

مشخصات فنی محصولات و یاخدماتی که داخل وب سایت برای فروش گذاشته می شوند همچنین قیمت کالا و خدمات بایستی در وب سایت درج شده باشد. همچنین مبلغ محصول و هزینه های جانبی آن بایستی به صورت کامل درج شده باشد. بعد از خرید نیز بایستی یک کد رهگیری به کاربر داده شود تا خریدار بتواند به راحتی فرایند خرید را پیگیری کند.

استاندارد صفحات وب سایت

وب سایت های متقاضی بایستی اطلاعات کاملی را در اختیار کاربران قرار دهند. بعد از بررسی های کامل و نبود عیب و ایراد احتمالی نماد اعتماد الکترونیکی e نماد شما صادر خواهد شد. مدت اعتبار این نماد یک سال می باشد و قبل از تمام شدن مهلت آن بایستی درخواست تمدید از سوی متقاضی ارسال گردد. برای تایید شدن نماد اعتماد  یک وب سایت نبایستی هیچ تخلفی در مدت فعالیت خود داشته باشد و در مهلت مقرر اختلاف کسب و کار خود را با مصرف کنندگان حل کرده باشد. همچنین وب سایت در طول فعالیت خود نبایستی نماد کسب و کار خود را بدون اطلاع به مرکز تغییر دهد. همچنین نباید مخالف قوانین جمهوری اسلامی یعنی قوانین مرتبط با کسب و کارهای اینترنتی کاری انجام دهد. در صورت اجرای این قوانین و مقررات از سوی وب سایت این مجوز تمدید خواهد گردید.

سخن آخر

در این مقاله از وب سایت ثبت تیرگان در راستای اطلاع از نحوه ثبت شرکت ما به بررسی نحوه دریافت e نماد پرداخته ایم و نکات مهم آن ها را بیان نمودیم. برای اطلاعات دقیق تر با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

بازگشت به بالای صفحه