رد کردن لینک ها

ثبت شرکت حمل و نقل کالا و مسافر | مدارک مورد نیاز + روند فعالیت

یکی از مسائلی که امروزه حائز اهمیت می باشد مسئله حمل و نقل کالا و مسافر می باشد. به دلیل ایجاد امنیت در این زمینه کاری می طلبد که این کار در چهارچوب قانون و نظم باشد. چرا که علاوه بر نظم مسئله مهم دیگر حفظ جان افراد در بخش حمل مسافر و حفظ سلامت  کالا در بخش حمل کالا می باشد. به همین خاطر وجود شرکت های حمل و نقل کالا ومسافر از اهمیت بالایی برخوردار می گردد. ما در مقاله پیش رو از تیرگان ثبت به بررسی ثبت شرکت حمل و نقل کالا و مسافر می پردازیم.

روند فعالیت شرکت های حمل و نقل و مسافر

حوزه ثبت شرکت های حمل و نقل در بخش های مختلفی موجود است. برای ثبت شرکت حمل و نقل کالا و مسافر باید موارد مهمی را بدانیم. فعالیت این شرکت ها به سه بخش تقسیم می گردد. که عبارتند از:

شرکت های حمل و نقل داخل شهری که مسئولیت و تعهد تبادل کالا و مسافر را در درون شهر بر عهده دارند.

شرکت های حمل و نقل خارج شهری. وظیفه و مسئولیت جابجایی مسافر و حمل کالا را از یک شهر به شهر دیگر در داخل کشور را بر عهده دارند.

شرکت های حمل و نقل بین امللی کالا و مسافر. مسئولیت این شرکتها مهم تر و سنگین تر می باشد و بایستی با تمامی قوانین گمرک کشور مقصد آشنا باشند. یکی از بخش های مهم صادرات و واردات یک کشور همچنین تمامی تورهای زمینی و هوایی کشورهای خارجی از طریق هماهنگی با این شرکت های بین المللی انجام می پذیرد.

ثبت شرکت حمل و نقل کالا و مسافر درون شهری

ثبت این مدل شرکت ها نیاز به مجوزی نخواهد داشت. سازمان تاسیس شرکت ها برای ارائه سریع تر کار افراد در این زمینه سیستم دریافت و اخذ تاییدیه را تسریع نموده است. اینگونه شرکت ها در قالب شرکت های سهامی خاص ثبت می گردد که می توانند در زمینه جابجایی مسافر و کالا در سطح شهر فعالیت کنند.

ثبت حمل و نقل کالا و مسافر برون شهری

برای ثبت شرکت های حمل و نقل در بیرون از شهر نیاز به جواز از وزارت راه و شهرسازی می باشد. جهت دریافت این مجوز بایستی اطلاعات و اسناد مربوط به شرکت را به اداره ثبت شرکت ها تحویل داد. پس از گرفتن اساسنامه شرکت می توان به اداره راه و شهرسازی محل سکونت خود مراجعه نمود و مجوز فعالیت دریافت داشت.

ثبت حمل و نقل کالا و مسافر برون شهری

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت حمل و نقل کالا و مسافر

این شرکت ها به دو صورت سهامی خاص و با مسئولیت محدود تاسیس می گردد که برای هر کدام مدارک خاص خود مورد نیاز می باشد. این مدارک برای ثبت شرکت در قالب سهامی عام عبارت است از:

  • ارائه اصل مدارک کلیه اعضای مؤسس شرکت
  • تحویل گواهی عدم سوء پیشینه مدیرعامل، بازرسین و اعضای هیئت مدیره
  • ارائه گواهی بانکی که نشان دهنده پرداخت 35 درصد از سرمایه شرکت توسط مؤسسین می باشد.

در صورتی که مجوز حمل و نقل بین المللی را بخواهند بایستی مجوز های لازم را از سازمان های ذی ربط دریافت کنند.

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت حمل و نقل کالا و مسافر در قالب مسئولیت محدود

شرکت های که در زمینه حمل و نقل کالا فعالیت می کنند، در قالب های مختلف برای ارائه شرکت ها پیش می روند. برای ثبت این شرکت ها نیز مدارک زیر مورد نیاز می باشد:

  • مدارک شناسایی تمامی اعضای شرکت شامل شناسنامه و کارت ملی
  • ارائه عدم سوء پیشینه کیفری تمامی اعضای هییت مدیره
  • دریافت مجوزهای ارائه شده از سازمان های مربوطه با توجه به داستان فعالیت شرکت.

علاوه بر اقدامات فوق لازم می باشد متقاضیان تاسیس شرکت آدرس دقیقی از محل شرکت و نام های انتخابی خود را در سامانه ثبت شرکت ها وارد نموده و ثبت کنند.

سخن آخر

در این مقاله ما به بررسی شرایط ثبت شرکت حمل و نقل کالا و مسافر پرداختیم. در این مسیر ما موارد زیادی را بررسی کردیم. یکی از این موارد در ارتباط با مدارک ثبت این مدل شرکت ها می باشد. نکته آخر این که مؤسسه ثبت تیرگان آماده است تا با حضور مشاوران حقوقی خود ضمن مشاوره شما را در امر ثبت شرکت یاری رسانند. از این رو اگر تمایل به ثبت شرکت در این زمینه دارید می توانید با متخصصان ما در ارتباط باشید.

بازگشت به بالای صفحه