رد کردن لینک ها

ایزو چیست؟ | چرا باید استاندارد و گواهینامه ایزو را دریافت کرد؟

امروزه جهت سلامت کالا ها چه موادغذایی و چه دیگر محصولات قوانینی تهیه و تدوین گردیده که تولیدکنندگان را موظف به رعایت آن می کنند. مجموع این قوانین را استاندارد نامیده اند. قوانین استاندارد در مورد کالاها و خدمات متفاوت می باشد. البته با توجه به پیشرفت علم قوانین استاندارد نیز دچار تغییر و تحول می شوند. یکی از قوانین استاندارد که جنبه جهانی دارد استاندارد ایزو می باشد. در مقاله پیش رو از وب سایت تیرگان ثبت در مورد ایزو توضیحاتی را ارائه خواهیم داد. اگر تمایل به ثبت شرکت در مدل ها و شرایط مختلف دارید می توانید با کارشناسان و متقاضیان ما در ثبت تیرگان در ارتباط باشید.

ایزو چیست؟

قبل از هر چیزی باید از مفهوم این مطلب اطلاع پیدا کنیم. ایزو (iso) یک سازمان بین المللی است که درست همانند سایر سازمان های بین ‌المللی وظایفی برعهده دارد. در تمامی  کشور ها امکان اجرایی شدن و حمایت دارد. وظیفه سازمان ایزو (iso) مدون نمودن استانداردهای بین المللی با توجه به خواسته ها و روند قانونی همه کشورها و به دلیل یکپارچه سازی همه فرایند ها و امور انجام کارها با هدف آسانی در تولید و توسعه پی در پی تولیدات و خدمات در سایه حمایت از تولید کننده و مصرف کننده می باشد.

چرا باید استاندارد ایزو را دریافت کرد؟

در این بخش از مقاله می خواهیم به این سوال پاسخ دهیم که چرا باید استاندارد iso را دریافت کنیم؟ توجه داشته باشید شرکت ها و مؤسساتی که اقدام به اخذ استاندارد ایزو می کنند خود را به جامعه و مشتریان متعهد می دانند. در تلاش هستند تا کالا و خدمتی را ارائه کنند که تعلق به درخواست مشتریان و خود سازمان دارد. علی الخصوص در تناسب با شرایط بین المللی استاندارد باشد. این شرکت ها برای دریافت استاندارد ایزو موارد زیر را به مشتریان خود تعهد اثبات می کنند:

  • بررسی همه گونه تولیدات و کالا های خود بر اساس هدف ها و برنامه های مشخص و اصولی
  • شفافیت در تولیدات و خدمات با تعیین شاخص های مؤثر و مشخص
  • جلوگیری از دوباره کاری به دلیل این که فرایندهای تعریف شده و راه های مشخص تعریف شده دارند.
  • متعهد به کم شدن هزینه های تولید
  • اعتماد و اطمینان داخلی سیستم و شرح و ظایف و مسئولیت های داخلی مشخص
  • تعهد به مدیران شرکت ها و مشتریان خارجی دیگر
  • ایجاد توان رقابتی بالا با سایر رقبا در راستای تعالی و توسعه تولیدات و خدمات ملی

چرا باید استاندارد ایزو را دریافت کرد؟

توجه داشته باشید که با دریافت گواهی و مدرک iso به راحتی می توانید از مزایای بسیار آن ها استفاده نمایید.

گواهینامه و مدرک ایزو چیست؟

علامت های استاندارد هر کدام دارای یک کد با چند رقم می باشد. این کدها هر کدام در زمینه و موضوع خاصی تعریف می شوند. مثلا ایزو Iso9001 در زمینه مدیریت کیفیت یک شرکت می باشد و یا کد iso14001 تعهد شرکت به محیط زیست را ثابت می کند. Haccp مشخص دهنده کیفی مواد غذایی تولید شده یک شرکت و سلامت آنها می باشد. تعاریف زیاد دیگری که با توجه به موضوع شرکت می تواند دریافت شود. همانگونه که گفته شد این کدها به صورت اعداد می باشد. ولی بهتر است بگوئیم که مدرک و گواهینامه ایزو (iso) معمولا به صورت کد عددی می باشد.

اهمیت گواهینامه ایزو چیست؟

همانگونه که گفته شد ایزو مخصوص سازمان بین‌المللی استاندارد سازی می باشد. این مجموعه جهانی تعداد زیادی استاندارد را در بخش ها و موضوعات مختلف مدون و پایه گذاری کرده است. باید مورد تایید همه اعضا قرارگیرد. تمامی استانداردهای تدوین شده توسط این سازمان به تایید همه اعضا رسیده است. هر شرکتی که از گواهینامه و علامت های ایزو بر روی محصولات خود استفاده کند به این معنی می باشد که این شرکت تمامی استانداردها و تعهدات خود به مشتری و جامعه را اثبات کرده و نشان داده که محصولات او از رقبایش با کیفیت تر می باشد. استاندارد نمودن محصولات و خدمات و استاندارد  iso  از اصول علم و فناوری می باشد که در بهبود شرایط صنعت و اقتصاد نقش بسیار زیادی دارد.

سخن آخر

در این مقاله از وب سایت تیرگان ثبت به بررسی مفهوم ایزو پرداختیم. مزایا و شرایط اهمیت این سیستم را نیز بیان نمودیم. تفاوتی ندارد که شما به دنبال کدام یک از استانداردهای ایزو باشید. وقتی شرکت تولیدی یا خدماتی شما از استانداردهای مشخص و تعریف شده سازمان بین المللی استاندارد بهره مند باشد. بزرگترین تعهد خود را به جامعه و مشتریان خود داده اید.

بازگشت به بالای صفحه