رد کردن لینک ها

چگونگی انحلال اختیاری شرکت

انحلال یک شرکت چه به صورت اختیاری و یا چه به صورت اجباری نشانه پایان عمر کاری شرکت می باشد. البته لازمه پایان عمر شرکت این است که سرمایه شرکت از حالت مشاعی بیرون آمده و میان سهامداران تقسیم گردد. البته ذکر این نکته ضروری است که در صورتی سرمایه شرکت بین سهام داران تقسیم می گردد که شرکت هیچگونه بدهی نداشته باشد و طلب کاران مطالبات خود را از شرکت دریافت کرده باشند. در مقاله پیش رو از وب سایت ثبت تیرگان به چگونگی انحلال اختیاری شرکت خواهیم پرداخت و توضیحاتی را ارائه خواهیم داد. برای اطلاع از قوانین انحلال و ثبت شرکت می توانید با متخصصان ما در ارتباط باشید.

انواع انحلال اختیاری شرکت

انحلال به سه طریق رخ می دهد:

انحلال به حکم دادگاه

بایستی به ابن نکته توجه داشته باشید در مواردی دادگاه می تواند منحل کردن یک شرکت صادر کند. در این حالت هم باید بگوئیم که انحلال آن شرکت به صورت اجباری انجام شده است. البته بایستی به این نکته توجه نمود که دادگاه در 6 ماه به شرکت مورد نظر فصت می دهد. در صورتی که در این مدت ایرادات بر طرف نشود، حکم انحلال را صادر خواهد کرد.

انحلال اختیاری شرکت

همانگونه که تشکیل شرکت ناشی از تفکر بنیانگذاران آن می باشد انحلال آن نیز بستگی به اراده موسسین و بنیانگذاران دارد که به این نوع انحلال اختیاری شرکت می گویند. در مورد انحلال اختیاری یا ارادی اکثریت سهام داران وشرکاء بر مبنای قانون تجارت و اساسنامه به دلایل متفاوتی نظیر مشکلات مالی، عدم تحقق اهداف شرکت، فوت یکی از شرکاء( البته چنانچه در اساسنامه قید شده باشد )و غیره تصمیم به منحل کردن شرکت می گیرند.

تصمیم به انحلال به وسیله مجمع عمومی صورت می گیرد. لازم به ذکر است تسویه شرکت متعاقب بحث انحلال اختیاری شرکت یا ورشکستگی مطرح می شود. از  آنجا که به یک شرکت محض اعلام انحلال نمی تواند به امور مربوط به شرکت سریعا پایان دهد و شناسایی و محاسبه بدهی ها و مطالبات و تعیین اولویت پرداخت و وصول مطالبات و انجام امور ناتمام مستلزم مطالعه، بررسی و تدبیر امور گوناگون می باشد. با توجه به این اصول، قانون گذار است که موضوع تسویه پس از انحلال اختیاری شرکت را مشخص می کند.

مهمترین اقدام شرکت ها برای انحلال شرکت این است که برای انجام امور مربوط به انحلال فرد یا افرادی رابه عنوان مدیر تسویه انتخاب کند.

انحلال قهری یا اجباری

درکنار انحلال اختیاری شرکت، مدل دیگری هم وجود دارد. انحلال قهری یک شرکت به صورت اجباری است. وقتی صورت می گیرد که شرکت شما ورشکسته شده باشد. لازم به ذکر است که برای انحلال قهری و ورشکستگی نیاز به حکم دادگاه ندارد. شما بدون نیاز به حکم دادگاه می توانید شرکت خود را منحل کنید.

موارد انحلال اختیاری شرکت

برای این که یک شرکت به امور تجاری یا خدماتی و دیگر گزینه های کاری خود ادامه ندهد و دارایی شرکت مذکور بین سهامداران و شرکاء تقسیم گردد علت های بسیاری وجود دارد.

موارد انحلال اختیاری شرکت

برخی از آنها عبارتند از:

انجام موضوع فعالیت شرکت

در برخی موارد انجام موضوعی که شرکت برای آن تشکیل شده است غیرممکن می شود. یا موضوع و کاری که قرار است انجام شود به اتمام می رسد. در چنین حالتی طبیعتا شرکت منحل می گردد. مثلا فعالیت شرکتی که در زمینه معدن باشد و کالای معدن به صورت کامل استخراج گردد.

انقضا مدت فعالیت شرکت

ممکن است یک شرکت برای یک مدت زمان معینی تشکیل شده باشد. در صورتی که آن مدت سپری گردد کار شرکت نیز پایان یافته است.

 تقسیم شرکاء در انحلال اختیاری شرکت

در صورت تفاهم تمامی شرکا نسبت به لغو قرارداد تشکیل شرکت (البته بعد از پرداخت کلی دیون شرکت) اقدام می شود.

منتفی شدن تعداد شرکاء

اگر بنابر شرایطی تنها یک شریک در شرکت باقی بماند، شرکت به طور طبیعی منحل خواهد گردید. به عنوان مثال فوت یکی از شرکاء.

ورشکستگی شرکت

این مسئله(ورشکستگی شرکت) در روند انحلال شرکت زمانی مصداق پیدا می کند که شرکت از پرداخت بدهی های خود عاجز بماند. در این زمینه باید به موقت بودن حکم ورشکستگی دقت داشته باشید. از این رو انحلال شرکت از زمانی محقق می شود که حکم دادگاه اول صادر شده باشد و لزومی به قطعی شدن حکم وجود ندارد‌.

سخن آخر

در این مقاله از وب سایت ثبت تیرگان ما به بررسی انحلال اختیاری شرکت می پردازیم. اما  نکته پایانی این که در صورتی که قصد انحلال اختیاری را دارید متخصصان ما آمادگی دارند که به راهنمایی و مشاوره کارشناسان حقوقی شما را در این زمینه یاری کنند‌. تمام مراحل انحلال اختیاری را از راه قانونی در کمترین زمان ممکن به انجام می رسانند.

بازگشت به بالای صفحه