رد کردن لینک ها

برندهای غیرقابل ثبت

یکی از ضروریاتی که در دنیای تجارت کمک مفیدی در زمینه فروش و عرضه کالا می باشد علامت تجاری یا برند کالای تولیدی شما می باشد. این کار باعث می گردد تا ضمن تجارتی صحیح و رقابتی اصولی بتوانید از طریق قانونی جلوی سودجویی و بهره برداری غیرقانونی از نام و کالای تولیدی شرکت خود توسط دیگران را بگیرید. برای این کار بهترین راه قانونی ثبت برند کالای تولیدی تان می باشد. اما این نکته را هم بایستی بدانید که برخی از برند ها غیر قابل ثبت می باشند. ‌با ذکر این مقدمه در مقاله پیش رو از ثبت تیرگان به برندهای غیرقابل ثبت و علت های آن خواهیم پرداخت و درمورد آن توضیحاتی خواهیم داد. جهت کسب اطلاعات در ارتباط با ثبت شرکت در انواع مختلف سایر مقالات ما را مطالعه کنید.

تعریف برند

در تعریف برند لازم است گفته شود که برند یک نماد مشخص،  مارک، لوگو، اسم، کلمه و یا جمله ای است که شرکت ها و مؤسسات برای تمایز محصول و یا خدمات خود از‌ دیگران استفاده می کنند. ‌برای برندینگ یا برند سازی از ترکیب یک یا چند مورد از عناصر گفته شده استفاده می گردد. برند می تواند مربوط به یک کالا و یا خدمت و یا شخص،  مکان و حتی مذهب و آیین خاصی باشد. در این میان و در روند ثبت شرکت و برند باید به کسب اطلاع از برندهای غیرقابل ثبت هم پرداخت.

برندهای غیرقابل ثبت

برندهای غیر قابل ثبت به برندهایی گفته می شود که دارای شرایطی که برای ثبت برند در نظر گرفته شده نباشند. به طور کلی برند بایستی در مشتری ایجاد حس وفاداری کند. علامت تجاری یا برند بر اساس نگارش آن می توان به سه دسته تقسیم بتدی نمود:

 • علامت تجاری تصویر( آرم، سمبل)
 • نشانه های تجاری نوشتاری( مونوگرام، لوگوتایپ)
 • علامت تجاری ترکیبی تصویر و نوشتار( ترکیبی)

موارد علائم غیرقابل ثبت

برندهای غیرقابل ثبت شامل موارد زیر هستند:

موارد علائم غیرقابل ثبت

 • شبیه آن برند یا علامت تجاری قبلا برای محصولات غیرمشابه ثبت و معروف باشد. طوری باشد که برای منافع مالک قبلی آن برند زیان آور باشد.
 • اگر به شیوه زیرکانه ای شبیه یک علامت تجاری یا برندی باشد که برای همان محصولات یا خدمات مشابه اما متعلق به مؤسسه دیگری معروف باشد.
 • شباهت به نشان های نظامی، پرچم سایر علامت های دولتی، اسم، نام مختصر شده یا حروف اول یک اسم یا نشان رسمی متعلق به کشور، سازمان های بین المللی یا دیگر سازمان ها بوده یا موارد ذکر شده یکی از اجزاء آن علامت باشد. مگر این که کشور مربوطه یا سازمان مربوطه اجازه استفاده از آن صادر شده باشد.
 • مراکز عمومی یا تجاری را به ویژه در مورد مبداء جغرافیایی کالاها گمراه کند.
 • علامت تجاری (برند) طوری انتخاب شده باشد که نتواند کالا های یک شرکت را از سایر شرکت ها متمایز کند.
 • با موازین شرعی و اخلاقی جامعه مغایرت داشته باشد.
 • برند تجاری نباید شامل واژه های توصیف کننده باشد.
 • علامت تجاری ( برند) نباید از اسامی مقدس و متبرک مذهبی استفاده شده باشد.
 • برند تجاری نباید توصیف کننده مرغوبیت کالا باشد.
 • علامت تجاری (برند) نباید شامل عناوین یا اصطلاحات لاتین باشد.
 • برند یا علامت تجاری نباید با امنیت ملی یک کشور در تضاد و تعارض باشد.
 • اگر درخواست ثبت برندی مشابه عین برند شما پیش از شما شده باشد حق تقدم با متقاضی اولی بوده و تقاضای شما رد خواهد شد.
 • در ثبت برند و علامت تجاری نباید از نام عام استفاده گردد.

قوانین برند های غیر قابل ثبت

برندهای غیرقابل ثبت قوانین خاصی دارند که در ادامه بیان می کنیم.

برندهای گمراه کننده که در آن ماهیت کیفیت یا مبدا جغرافیایی محصول به صورت گمراه کننده ای القاء شود. به گونه ای که موجب انحراف ذهن خریدار گردد ممنوع می باشد. به عنوان مثال برای محصول ماکارونی از تصویر گاو استفاده شود. قطعا این برند و تصویر مورد قبول نیست. چرا که ذهن بیننده را به سمت مواد لبنی سوق خواهد داد و قابل ثبت نمی باشد.

از دیگر موارد ممنوعه در برند استفاده از علامت ها و تصاویری است که خلاف نظم عمومی و اخلاق حسنه می باشد و موازین هنجارهای مذهبی را زیر پا می گذارد. این نوع تصاویر و علائم تجاری نیز به عنوان برند قابل ثبت نخواهد بود.

استفاده از پرچم ها، علائم سلطنتی و دولتی و نشان های بین‌المللی و کشوری نیز قابل ثبت نخواهند بود. در ادامه چند نمونه از مواردی که در آنها علائم تجاری ( برند) قابل ثبت نمی باشد را‌ ارائه خواهیم داد.

سخن آخر

در این مقاله از وب سایت ثبت تیرگان ما به بررسی برندهای غیرقابل ثبت پرداختیم. اما نکته این که قبل از ثبت هر برندی بایستی بررسی و تحقیق کامل گردد که برند مورد نظر شما قبلا به ثبت نرسیده باشد و در جای دیگری استفاده نشده باشد. نکته مهم دیگر این که استفاده از روش های قانونی و اطلاع کامل از پیج و خم های اداری همیشه باعث می گردد تا امور مربوطه سریعتر به نتیجه برسد. موسسه تیرگان ثبت با کمک کارشناسان حقوقی خود زمینه آن را فراهم کرده تا بتوانید به بهترین نحوه و سریع ترین مسیرها به خواسته خود در زمینه ثبت برند برسید. کارشناسان حقوقی ما در مؤسسه تیرگان ثبت خدمت به شما را افتخار خود می داند.

بازگشت به بالای صفحه