رد کردن لینک ها

نقل و انتقال سهام

سهام هر شرکت سرمایه آن شرکت محسوب می گردد. به آن شرکت سهامی می گویند که بر مبنای میزات مشارکت و بر اساس تعهدات افراد سهام دار بین آنها تقسیم می گردد. سهام یک شرکت به روش های مختلفی قابلیت صدور دارد. به روش های با نام یا بی نام با قابلیت انتقال به غیر یا بدون قابلیت انتقال به غیر. در مجموع و به صورت کلی می توان گفت کل سرمایه یک شرکت از سهام افراد تشکیل می شود. در مقاله پیش رو از ثبت تیرگان قصد آن را داریم تا در مورد نقل و انتقال سهام توضیحاتی را خدمت شما ارائه کنیم. به جهت ثبت شرکت و یا ثبت برند هم می توانید با ما در ارتباط باشید.

سهام چیست؟

زمانی که ارزش سرمایه های یک شرکت به صورت مساوی تقسیم شود در این صورت به هر بخش از این سرمایه سهم و به مجموع آن سهام گفته می گوییم. البته این ارزش سهام اولیه تحت نظارت دولت قیمت گذاری می گردد. بدین طریق هر شخص که مایل باشد به هر تعداد می تواند سهام یک شرکت را خریداری کند و از این طریق درصدی از مالکیت شرکت را به دست بیاورد. هر کس که سهام یک شرکت را می خرد سهامدار آن شرکت محسوب می گردد. در تعهدات، منافع و ضرر و زیان ان شرکت سهیم می باشد. در این میان نقل و انتقال سهام هم صورت می گیرد.

انواع سهام

سهام شرکت ها انواع گوناگونی دارند که عبارتند از:

سهام با‌ نام

این نوع سهام به نوعی گفته می شود که دارای مالکیت شخصی می باشد و مشخصات صاحب سهم در برگه سهام در دفاتر ثبتی سهام ذکر می شود. از جمله نکته مهم این نوع سهم این است که حتما بایستی در دفاتر ثبتی سهام به ثبت رسیده باشد و گرنه دارای اعتبار قانونی نمی باشد.

سهام بی نام

سهام بی نام به نوعی از سهام گفته می شود که در وجه حامل صادر می گردد. شخص مالک همان دارنده سهام است. نام شخصی به عنوان صاحب حساب در آن ذکر نگردیده و دارنده این برگه سهام صاحب آن شناخته می شود. برای نقل و انتقال آن احتیاج به انجام امور اداری خاصی نیست. تنها انتقال برگه ها و سپردن به شخص دیگری کفایت می کند.

سهام ممتاز

این نوع سهام به گونه ای از سهام گفته می شود که دارای اولویت ها و مزیت های خاصی می باشد. در مورد مزایای آن در اساسنلمه شرکت قید شده است و با رای گیری مجمع نظر تمامی سهام داران نتیجه گیری و تصمیم گیری می شود. سهام ممنتاز مزیت هایی دارد که عبارتند از:

تخفیف در پرداخت مبلغ اسمی آن، تخصیص سود بیشتر به آن، دادن حق امتیاز بیشتر برای تصمیم گیری های مختلف شرکت به دارندگان این نوع سهام در پرداخت زیان برگه های عملکردی اظهارنامه های مالیاتی شرکت.

نحوه نقل و انتقال سهام

یکی از راه های اضافه نمودن سرمایه دار به شرکت های سهامی یا خروج بعضی از سهام داران از شرکت نقل و انتقال سهام می باشد. در واقع شرکا یا سهام داران قادرند در شرایطی که احساس نیاز می کنند با منتقل کردن سهام خود به سهام داران سابق یا سهام داران جدید از شرکت بیرون روند. برای این نوع نقل و انتقال سهام شرکت های سهامی می توانند قوانینی وضع نموده و بر مبنای آن رفتار نمایند. البته لازم به ذکر می باشد که تمام شرایط در نظر گرفته شده باید به وسیله همه سهام داران به رای گذاشته شود. در اساسنامه شرکت نیز باشد. اگر هیچ گونه قوانینی برای نقل و انتقال سهام در اساسنامه بررسی نشده باشد، نقل و انتقال سهام می تواند بدون هیچ مشکل و چالشی انجام شود.

نحوه نقل و انتقال سهام

مدارک لازم جهت نقل و انتقال سهام

این مدارک عبارتند از:

 • ارائه آگهی تاسیس شرکت
 • ارائه روزنامه رسمی آگهی تاسیس
 • مدارک هویتی سهام داران شامل کپی شناسنامه و کارت ملی
 • آگهی آخرین تغییرات شرکت

مراحل انجام نقل و انتقال سهام

برای نقل و انتقال سهام و این که این کار وجاهت قانونی داشته باشد بایستی مراحل خاص انجام پذیرد که عبارتند از:

مراحل نقل و انتقال سهام زمانی که قوانینی برای آن در نقل و انتقال ذکر نشده باشد:

 • برگزاری جلسه هییت مدیره
 • بررسی صورت جلسه رسمی با امضای افراد هیئت مدیره و اشخاص طرفین معامله(انتقال دهنده و پذیرنده سهام)
 • مدارک هویتی طرفین معامله نقل و انتقال سهام
 • سند مفاصاحساب دریافتی از سازمان مالیاتی مربوط به تقل و انتقال سهام صادره
 • اسم تمام اشخاص قبلی صاحب سهم و افراد بعدی

مراحل نقل و انتقال سهام اگر قوانینی برای آن در اساسنامه باشد:

 • برگزاری جلسه مجمع عمومی فوق العاده و نوشتن صورت جلسه رسمی همراه با امضای هیئت مدیره و طرفین نقل وانتقال سهام
 • مدارک هویتی دو طرف معامله
 • گرفتن و ارائه برگ مفاصا حساب مالیاتی از اداره امور مالیاتی
 • فهرست همه سهام داران قبل و بعد از امتثال سهام.

سخن آخر

در این مقاله از وب سایت ثبت تیرگان ما به بررسی مدارک و شرایط نقل و انتقال سهام پرداختیم. اما نکته آخر برای این که درنقل و انتقالات سهام چه به صورت بی نام و چه به صورت با نام دچار ضرر و زیان احتمالی نشوید بهتر است این کار را به کارشناسان حقوقی این امر بسپارید. موسسه حقوقی تیرگان ثبت آمادگی دارد تا در تمامی زمینه های مربوط به ثبت شرکت ها و کارهای نقل و انتقال سهام ضمن مشاوره و راهنمایی از طریق راه های قانونی امر ثبتی شما را در کوتاه ترین و سریع ترین زمان ممکن به انجام برساند.

بازگشت به بالای صفحه