رد کردن لینک ها

تفاوت شرکت سهامی و مسئولیت محدود

امروزه برای حضور بهتر در رقابت های تجاری و فروش بیشتراحتیاج به یک مدیریت برنامه ریزی صحیح و یک تشکیلات کاری و منسجم دیده می شود. برای این کار تاسیس شرکت های تجاری از اساسی ترین کارها می باشد. شرکت های تجاری بسته به کارایی و احتیاج کارفرما در قالبهای گوناگون به کار گرفته می شوند. تفاوت هایی هم با یکدیگر دارند. در مقاله پیش رو از تیرگان ثبت در مورد تفاوت شرکت سهامی و مسئولیت محدود صحبت می کنیم.

تعریف شرکت

درباره تعریف شرکت بایستی گفت که شرکت به معنای شریک شدن می باشد. در خصوص شرکت های تجاری می توان گفت اجتماع دو یا چند شخص حقیقی یا حقوقی به منظور راه اندازی کسب و کار و تجارت و کسب سود را می گویند. شرکت های تجاری اقسام گوناگونی دارند که طبق قانون تجارت به 7 قسمت تقسیم می شوند و عبارتند از:

  • سهامی
  • شرکت با مسئولیت محدود
  • تضامنی
  • شرکت مختلط غیرسهامی
  • مختلط سهامی
  • شرکت نسبی
  • تعاونی تولید و مصرف

هر‌ کدام از این شرکت ها قوائد و قوانین خاص خود را دارا می باشند. در ادامه در مورد تفاوت شرکت سهامی و مسئولیت محدود توضیحاتی خواهیم داد.

شرکت سهامی

در مورد شرکت سهامی می توانیم بگوییم شرکتی است که سرمایه آن به صورت سهام می باشد. سرمایه آن به سهام قسمت بندی شده و مسئولیت صاحبان سهام، به وجه اسمی سهام آنها محددود می باشد. از قوانین مربوط به شرکت های سهامی این است که تعداد شرکاء نبایستی از سه نفر کمتر باشد. شرکت سهامی به دو نوع تقسیم می گردد:

شرکت هایی که تاسیس کنندگان آنها بخشی از سرمایه شرکت خود را از راه فروش سهام به مردم تامین می کنند. این گونه شرکت ها را شرکت سهامی عام می نامند. از دیگر مختصات شرکت های سهامی عام این است که حداقل 51 درصد سهام آن از طریق بورس به عموم مردم واگذار می گردد.

شرکت هایی که تمام سرمایه اولیه آنها در هنگام تاسیس انحصارا توسط مؤسسین تامین گردد که به این گونه شرکت ها سهامی خاص گفته می شود. در ادامه اما به بررسی تفاوت شرکت سهامی و مسئولیت محدود می پردازیم.

شرکت های با مسئولیت محدود

شرکت با مسئولیت محدود به  شرکتی گفته می شود که بین دو یا چند نفر در راستای امور تجاری تاسیس می گردد. هر یک از شریکان بی این که سرمایه ابتدایی به سهام قسمت شده باشد، فقط به مقدار سرمایه خود در شرکت مسئولیت دارد. این مسئولیت شامل دیون و تعهدات شرکت می باشد.

تفاوت شرکت سهامی و مسئولیت محدود

این تفاوت ها عبارتند از:

در شرکت سهامی حداقل سهامدار 3 نفر می باشد. اما در شرکت با مسئولیت محدود این سهامداران با دو نفر تشکیل می گردند.

تقسیم سود حاصله

در شرکت های سهامی تقسیم سود بر مبنای تعداد سهامی است که سهامدار در شرکت دارد. اما در شرکت با مسئولیت محدود تقسیم سود به نسبت سرمایه سهامداران می باشد.

میزان سرمایه شرکت

در شرکت سهامی حداقل سرمایه تعیبن شده برای ثبت شرکت یک میلیون ریال می باشد. اما در مورد شرکت با مسئولیت محدود مبلغی تعیین نگردیده است.

میزان سرمایه شرکت

نحوه انحلال شرکت

در شرکت های با مسئولیت محدود در صورت ضرر و زیان شرکت نصف سرمایه شرکت از بین برود و یکی از سهامداران از دادگاه تقاضای انحلال شرکت را بنماید و دادگاه دلایل او را موجه بداند حتی اگر باقی شریکان حضور نداشته نباشند سهمی را که در جهت منحل شدن شرکت به او تعلق می گیرد به او پرداخت می کنند. او را از شرکت خارج نموده، حکم انحلال شرکت از سوی دادگاه صادر خواهد شد. در صورتی که در شرکت های سهامی اگر بر اثر زیان های وارده حداقل نصف سرمایه شان از بین برود هیئت مدیره مکلف می باشد بلافاصله مجمع عمومی فوق العاده تشکیل داده و در مورد انحلال و یا بقای شرکت تصمیم گیری کند. تصمیمات در مجمع گرفته شده بایو مورد قبول واقع گردد.

نحوه انتخاب بازرس شرکت

در شرکت های سهامی انتخاب بازرس به گونه  اجباری و لازم الاجرا است. در صورتی که در شرکت با مسئولیت محدود انتخاب بازرس اختیاری است. در شرکت های با مسئولیت محدود در صورتی که تعداد شرکاء بیش از 12 نفر باشد 3 نفر بازرس تحت عنوان هیئت نظارت وجود دارد.

اکثریت لازم جهت تصنیمات لازم راجع به شرکت متفاوت است.‌ در شرکت های سهامی تصمیمات راجع به شرکت با اکثریت نصف به علاوه یک آراحاضر در جلسه رسمی مجمع عمومی عادی برگزار می گردد. مگر در حالتی که منتخب شدن مدیران و بازرسان با اکثریت نسبی کافی خواهد بود. در صورتی که در شرکت با مسئولیت محدود تصمیمات راجع به شرکت باید به اکثریت لااقل نصف سرمایه اتخاذ شود.

انتخاب روزنامه

انتخاب روزنامه کثیرالانتشار یکی از انواع تفاوت شرکت سهامی و مسئولیت محدود است‌. این امر در مورد شرکت های سهامی الزامی بوده در صورتی که در مورد شرکت های با مسئولیت محدود به صورت اختیاری است.

مجامع شرکت ها

انتخاب مجامع عمومی شرکت ها هم تفاوت هایی دارد‌. مجمع عمومی در شرکت های سهامی توسط هیئت نظارت انتخاب می گردد. البته در صورتی که تعداد شرکاء آن بیشتر از 12نفر باشد. اما مجمع عمومی شرکت با مسئولیت محدود توسط هیئت رئیسه مرکب از یک رئیس و دو نفر ناظر و یک نفر منشی و سهامداران انتخاب می گردد.

تفاوت ثبت شرکت سهامی و مسئولیت محدود در مدیران و اساسنامه

تفاوت مدیران شرکت در مدل های مختلف دیده می شود. در شرکت های سهامی مدیران شرکت الزاما بایستی سهامدار بوده یا تعداد سهام مقرر در اساسنامه تهیه و به صندوق به شرکت بسپارند. اما در شرکت های با مسئولیت محدود مدیران شرکت از بین شرکاء یا از خارج انتخاب می شوند.

تغییرات در اساسنامه شرکت یکی از چند تفاوت شرکت سهامی و مسئولیت محدود است. در شرکت های سهامی تصمیمات با اکثریت دو سوم آراء حاضر در جلسه رسمیت خواهد یافت. اساسنامه شرکت نمی تواند اکثریت دیگری را مقرر کند. در حالی که در شرکت های با مسئولیت محدود تغییرات در اساسنامه باید با اکثریت عددی شرکاء که لااقل سه چهارم سرمایه را نیز دارا می باشد ارائه شود.

سخن آخر

در این مقاله از وب سایت تیرگان ثبت ما به بررسی تفاوت شرکت سهامی و مسئولیت محدود پرداختیم. تمامی موارد ثبت شرکت و تفاوت های این دو مدل را ارائه کردیم. هر کدام از این شرکت ها طبق برنامه های خاص خود تشکیل شده و مقررات هر کدام برمبنای قانون پایه ریزی می گردد. از این رو اگر تمایل به کسب اطلاعات بروز درباره ثبت شرکت دارید می توانید با مشاوران ما در تیرگان ثبت همراه شوید‌.

بازگشت به بالای صفحه