رد کردن لینک ها

حداقل تعهد و پرداخت سرمایه در سهامی خاص و عام

در دنیای تجارت خصوصا برای رقابت در بازار بین المللی وجود شرکت ها الزامی می باشد. شرکت های تولیدی جاری در قالب های مختلف تاسیس گردیده و فعالیت می کنند. همانگونه که گفته شد شرکت ها در قالب های گوناگون به فعالیت می پردازند. دو نوع این شرکت ها عبارتند از: شرکت های سهامی عام و خاص. این شرکت ها دارای سرمایه اولیه ای هستند که موسسین آن متعهد به پرداخت آن هستند. در مقاله پیش رو از وب سایت ثبت تیرگان به این مسئله پرداخته و در مورد حداقل تعهد و پرداخت سرمایه در سهامی خاص و عام   توضیحاتی خواهیم داد. اگر تمایل به ثبت شرکت دارید و می خواهید در این زمینه پیشرفت کنید، با کارشناسان ما در ثبت تیرگان در ارتباط باشید.

تعریف شرکت های سهامی

دانستن اطلاعات دقیق در ارتباط با سرمایه شرکت ها نیاز به تعریف دقیقی از مدل این شرکت ها دارد. به همین دلیل ما در این بخش از مقاله به بررسی شرکت های سهامی خواهیم پرداخت. شرکت سهامی شرکتی است که سرمایه آن به صورت سهام تقسیم شده است و مسئولیت صاحبان سهام محدود به مبلغ اسمی سهام آنها است. در شرکت سهامی تعداد شرکا حداقل سه نفر می باشد. همانگونه که گفته شد این شرکت ها در دو نمونه سهامی عام و خاص فعالیت می کنند که در ادامه در مورد سرمایه این شرکت ها توضیح خواهیم داد. هدف ما بررسی حداقل تعهد و پرداخت سرمایه در سهامی خاص و عام است.

تعهد سرمایه اولیه در شرکت سهامی عام

حداقل تعهد و پرداخت سرمایه در سهامی خاص و عام را در این دو بخش بررسی می کنیم. شرکت سهامی عام به شرکتی می گویند که مؤسسین آن بخشی از سرمایه شرکت را از محل فروش سهام به مردم تامین می کنند. سرمایه اولیه در شرکت سهامی عام در زمان تاسیس از پنج میلیون ریال نبایستی کمتر باشد. اگر سرمایه شرکت بعد از ثبت به هر سبب از این مقدار حداقل ارائه شده کمتر باشد می باید در مدت زمان یک سال تا حداقل اندازه مهم گفته شده افزایش سرمایه دهد یا شرکت به نوع دیگر از انواع شرکت های یاد شده در قانون تجارت تغییر شکل پیدا کند و گرنه هر یک از ذینفعان می توانند انحلال آن را از دادگاه ذیصلاح مطالبه نماید.

READ  ثبت برند به نام دو نفر چگونه است و آیا این مسئله امکان پذیر می باشد؟

تعهد سرمایه اولیه در شرکت سهامی عام

 سرمایه اولیه در شرکت سهامی خاص

یکی از مهم ترین نکات بررسی میزان سرمایه اولیه شرکت ها می باشد که اهمیت خاصی خواهد داشت. شرکت سهامی خاص به شرکتی گفته می شود که کل سرمایه آن به وسیله موسسین تامین خواهد شد. مواد اصلاحی قانون تجارت با تشریفاتی کمتر و ساده تر که طبیعتا شرکای کمتری دارد، یک نوع شرکت سهامی مقرر داشته که شرکت سهامی خاص نامیده می شود. مبلغ سرمایه شرکت سهامی خاص نباید برای کم تر از یک میلیون ریال قابل قبول نیست. چنانچه به دلایلی سرمایه شرکت سهامی خاص کاهش یابد می بایست طی یک سال آن را جبران کنند. در غیر این صورت بایستی شرکت را به نوع دیگری از شرکت ها از قبیل با مسئولیت محدود یا تضامنی تبدیل کنند. از این رو بهتر است دست کم تعهد و پرداخت سرمایه در سهامی خاص و عام رعایت گردد.

حداقل تعهد و پرداخت سرمایه در سهامی خاص و عام

سرمایه در روند ثبت شرکت ها بسیار مهم می باشد. چرا که یکی از شرایط و مراحل برای تاسیس می باشد. اما نکته مهم این که هم در شرکت سهامی عام و هم در شرکت های سهامی خاص شرط لازم برای ایجاد شخصیت حقوقی تعهد کلیه سرمایه و پرداخت حداقل سی و پنج درصد کل سرمایه است.  با این تفاوت که در شرکت سهامی عام تعهد و پرداخت توسط موسسین و پذیره نویسان انجام می گردد. اما در شرکت سهامی خاص صرفا به وسیله موسسین صورت می گیرد. همچنین بر اساس بند پنج قانون دویست و چهل و سه لایحه برای صادرکنندگان سهم پیش از تعهد کل سرمایه و پرداخت حداقل سی وپنج درصد ازهمه سرمایه، ضمانت اجرایی و جزایی پیش بینی گردیده است

READ  هزینه ثبت انواع شرکت های تجاری به چه مولفه هایی بستگی دارد؟

سخن آخر

در این مقاله از وب سایت ثبت تیرگان ما به بررسی این مسئله پرداختیم که حداقل تعهد و پرداخت سرمایه در سهامی خاص و عام چقدر است؟ اما نکته پایانی این که برای ثبت شرکت در هر قالب سازمانی می توانید با مراجعه به موسسه حقوقی تیرگان ثبت ضمن استفاده از مشاوره کارشناسان حقوقی مؤسسه بهترین روش ها را از لحاظ قانونی یافته و شما را کمک و یاری خواهیم کرد.

 

بازگشت به بالای صفحه