رد کردن لینک ها

دستورالعمل اجرایی تعیین نام برای ثبت برند

اگر قصد ثبت برند مربوط به شرکت خود را دارید بایستی قبل از هر کاری دستورلعمل اجرایی تعیین نام برند را بررسی کنید. سپس با توجه به قوانین مشخص شده برای این کار اقدام به ثبت برند کنید. لازم به ذکراست که عدم توجه به دستورالعمل اجرایی تعیین نام برند می تواند برای شما دردسرساز گردد. در مقاله پیش رو از وب سایت ثبت تیرگان به بررسی قوانین و دستورالعمل اجرایی تعیین نام برای ثبت برند خواهیم پرداخت.

ثبت الزامی برخی برند ها

در این مقاله از وب سایت تیرگان ثبت هدف ما بررسی شرایط تعیین نام برای ثبت برند می باشد. برند ها در کنار ثبت شرکت تاثیر بسیار زیادی بر کسب و کار وکارآفرینی خواهند داشت. در عین حال کمک زیادی به موفقیت های تجاری خواهند کرد. بر خلاف فکر بعضی از افراد ثبت برند در برخی موارد جباری بوده و حتما بایستی این کار انجام پذیرد‌. بحث اساسی این است که ارائه برخی از کالا ها به دلیل این که با سلامتی مردم سر و کار دارد حتما باید مراحل ثبت برند را طی کند. در عین حال باید به طور رسمی و قانونی به ثبت برسند.

کالا هایی که ثبت برند آنها الزامی می باشد

دستورالعمل اجرایی تعیین نام برای ثبت برند به موارد بسیاری بستگی دارد که یکی از آن ها کالا می باشد‌. اما کالاهای مورد نظر که نیاز به برند سازی دارند عبارتند از:

 • دارو های اختصاصی که بانسخه پزشک یا بدون آن مورد استفاده قرار می گیرند‌.
 • مواد غذایی که به منظور توزیع در لفاف یا ظروف یک بار مصرف قرار گرفته و با یک نام مشخص عرضه می شوند. مانند کنسرو ها، پنیر شیر، مربا، ترشی و دیگر این گونه موارد
 • انواع نوشیدنی که تحت نام و یا درظروف مشخصی به فروش می ‌رسند‌‌. مانند آب معدنی و انواع آب میوه
 • لوازم بهداشتی و آرایشی که مستقیم با پوست بدن سر و کار دارند. مانند انواع شامپو، صابون، عطرها و ادکلن

کالا هایی که ثبت برند آنها الزامی می باشد

علائم غیر قابل ثبت

طبق دستورالعمل اجرایی تعیین نام برای ثبت برند برخی از اسامی ممنوع بوده و امکان استفاده از آنها به منظور ثبت وجود نخواهد داشت. در مورد این اسامی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اسامی که باعث گردد نتوان کالا و یا خدمات یک شرکت تولیدی و یا مؤسسه را ازددیگری متمایز کرد.
 • اسم هایی که بر خلاف موازین شرعی است و یا در شرایط نظم عمومی و اخلاق حسنه نباشند.
 • نام هایی که در رابطه با مبداء جغرافیایی کالا، خدمات و خصوصیات مربوط به آن ها گمراه کننده باشد.
 • استفاده از نام های اختصاری و یا اول نام هایی که متعلق به کشور و یا سازمان های تحت کنوانسیون بین المللی هستند.
 • اسامی که باعث گمراهی و اشتباه با برندهای معروف می گردد.

در صورتی که برند تقاضا شده شما شامل موارد بالا باشد امکان ثبت آن برای شما وجود ندارد‌. حقوق مربوط به ثبت علایم تجاری(برند) یکی از شاخه های حقوق مالکیت صنعتی می باشد که این حقوق نیز بخشی از حقوق مالکیت فکری است. کسب حقوق ناشی از مالکیت تجاری (ثبت برند) در صورتی که به صورت مؤثر از حیث اجرایی مورد حمایت قرار نگیرد دارای ارزش اقتصادی کمتری است. اعتبار و ارزش سیستم حقوقی ناشی از دارا بودن بخش تجاری ( ثبت برند) به شرایط اجرای آن وابسته است.

مدارک لازم جهت ثبت برند

در دستورالعمل اجرایی تعیین نام برای ثبت برند، مدارکی هم مورد نیاز است. این مدارک عبارتند از:

 • مدارک هویتی( برای اشخاص حقیقی: کپی شناسنامه و کارت ملی و اشخاص حقوقی: آخرین روزنامه رسمی مدیران شرکت و کپی شناسنامه و کارت ملی صاحبان امضا)
 • ارائه مدارک دال بر معافیت در خصوص کالا یا خدمات مورد تقاضا. به طور مثال مجوز اعلامیه تاسیس کارخانه تولیدی، پروانه بهره برداری، پروانه ساخت پروانه کسب، جواز فعالیت و کارت بازرگانی.

دقت داشته باشید که تکمیل مدارک در کامل ترین حالت ممکن باید صورت گیرد. در این زمینه می توانید با کارشناسان ما در مرکز ثبت تیرگان در ارتباط باشید.

سخن آخر

با توجه به دستورالعمل اجرایی تعیین نام برای ثبت برند و قواعد موجود اساسی ترین کار این است که از طریق مؤسسه های قانونی به ثبت برند اقدام کنید. موسسه تیرگان ثبت آمادگی خود را جهت همکاری با شما در جهت راهنمایی، مشاوره و اقدامات قانونی جهت ثبت برند خصوصا مواردی که از الحاظ قانونی ثبت آن اجباری می باشد را‌ اعلام می کند.

بازگشت به بالای صفحه