رد کردن لینک ها

پروانه بهره برداری چیست؟

برخی از فعالیت ها در زمینه های تجاری و تولیدی احتیاج به مجوز بهره برداری دارند. مانند کارخانجات که برای راه اندازی خط تولید ان احتیاج به این مجوز یا پروانه بهره برداری دارند. این پروانه یا برگه گواهی توسط وزارت صنایع و معادن به تقاضای شخص متقاضی صادر می گردد. در مقاله پیش رو از ثبت تیرگان در راستای اطلاع از قوانین ثبت شرکت ها به این مسئله و شرایط صادر نمودن پروانه بهره برداری خواهیم پرداخت.

تعریف پروانه بهره برداری

پروانه بهره‌برداری را می توان چنین تعریف کرد: سندی است که قبل از شروع کار به واحد های صنعتی تاسیس شده داده می شود. ذکر این نکته ضروری است که حتما باید واحد مورد نظر تاسیس شده باشد. یعنی کلیه مراحل یک واحد تولیدی اعم از نصب دستگاه ها و تهیه مواد اولیه، استخدام نیروی انسانی و تولید آزمایشی صورت گر فته باشد. ولی اگر بخشی از کاخانه یا کارگاه تولیدی نیز شروع به کار کرده باشد نیز می توان برای آن قسمت پروانه بهره برداری گرفت. بایستی گفت منظور از تولید آزمایشی تولید انبوه مخصول مورد نظر در یک دوره زمانی معین می باشد. نکته دیگر این که داشتن یا نداشتن جواز تاسیس هیچ تاثیری بر روند پروانه بهره‌برداری ندارد.

مزیت های پروانه بهره برداری

دریافت پروانه بهره برداری برای تولید کننده نه تنها ضرری ندارد بلکه مزیت هایی را نیز به همراه دارد. از این رو در ادامه این بخش ما به بررسی اصلی ترین و اساسی ترین مزایای مربوط به آن می پردازیم. این مزیت ها عبارتند از:

  • دریافت وام های بانکی برای خرید دستگاه های متنوع و وارد نمودن ماشین آلات مورد نیاز
  • امکان ثبت نمودن برند کارخانه تولیدی
  • معاف شدن واحدهای صنعتی تولیدی که تازه کار خود را شروع کرده اند و یا قصد توسعه فعالیت های خود را دارند.
  • معاف گردیدن از پرداخت سهمیه حق بیمه کارکنان جدیدی که استخدام می شوند‌.
  • بخشیده شدن جرائم تسهیلات بانکی در صورتی که به آنها جریمه ای تعلق گرفته باشد.
  • امکان ارائه محصولات تولیدی در نمایشگاه های داخلی و‌ خارجی
  • استفاده نمودن از برق مصرفی کار خانه تولیدی به نرخ صنعتی
  • امکان شرکت در مناقصه های دولتی
  • دریافت نشان استاندارد کالای تولیدی که ملزم به دریافت نشان استاندارد هستند.
  • امکان وارد نمودن ماشین الات مورد احتیاج کارخانه بدون پرداخت حق گمرک

مزیت های پروانه بهره برداری

هر کدام از این مزیت ها برای افرادی که در زمینه ثبت شرکت ها و شرایط مربوط به آن ها فعالیت می کنند می تواند برگ برنده ای در زمینه موفقیت های آن ها باشد.

نکات مهمی که برای دریافت پروانه بهره برداری بایستی به ان توجه نمود

در زمینه ثبت شرکت ها و صدرو پروانه نکات بسیار مهمی وجود دارد که لازم است به آن ها توجه شود. اصلی ترین این نکات عبارتند از:

صدور پروانه بهره برداری طبق ماده 13 قانون نحوه جلوگیری از آلودگی هوا منوط به تایید محل استقرار و ساخت کارخانه توسط سازمان حفاظت از محیط زیست می باشد. البته طبق تبصره قانونی اگر سازمان حفاظت از محیط زیست طی یک ماه به نامه های استعلامی جهت صدور پروانه بهره‌برداری پاسخی ندهد سازمان ها موظف هستند نسبت به صدور پروانه بهره‌برداری اقدام کنند.

صادر نمودن پروانه بهره برداری برای کارخانه هایی که در محل استیجاری مستقر هستند با حداقل اجاره یک ساله بلامانع می باشد. البته قراداد اجاره نامه هایی معتبر هستند که دارای کد رهگیری از سامانه ثبت املاک و مستغلات بوده و یا در دفاتر اسناد رسمی تنظیم شده باشند. اجاره نامه های دست نویس و عادی معتبر نمی باشند.

برای کارخانه ها و واحد های تولیدی که دارای پروانه بهره‌برداری هستند با رعایت قوانین و ضوابط و مقررات نسبت به افزایش ظرفیت موجود و یا راه اندازی خط تولید جدید اقدام نموده اند پروانه جدید صادر گردیده و جایگزین پروانه بهره برداری قبلی خواهد گردید.

سخن آخر

در این مقاله از وب سایت ثبت تیرگان ما به بررسی پروانه بهره برداری پرداخته ایم. نکات مهم و مزایای مربوط به این پروانه را نیر در ادامه برای شما بیان نمودیم. اما نکته پایانی این که موسسه حقوقی تیرگان ثبت آمادگی خود را جهت دریافت پروانه بهره برداری جهت کارخانجات و واحدهای تولیدی شما اعلام می دارد. کارشناسان حقوقی ما آمادگی آن را دارند تا ضمن مشاوره و راهنمایی شما در زمینه هر گونه تغییر در واحد های تولیدی و پروانه بهره‌برداری یاری کنند.

بازگشت به بالای صفحه