رد کردن لینک ها

قائم مقام تجاری و چگونگی نصب و عزل آن

امور تجاری به کار هایی گفته می شود که در قالب تجارت و امور اقتصادی انجام می پذیرد. منظور از امور تجاری یعنی این که افراد با ثبت شرکت های تجاری وارد بازار کار می شوند. اقدام به ثبت شرکت می کنند. ثبت شرکت های تجاری در هفت قالب انجام می پذیرد. شرکت های با مسئولیت محدود، شرکت های تعاونی ، تضامنی، شرکت های مختلط سهامی، شرکت های غیر مختلط سهامی و دیگر انواع آن … . اما برای انجام امور شرکت احتیاج به فردی به عنوان قائم مقام تجاری می باشد. در مقاله پیش رو از وب سایت ثبت تیرگان در مورد قائم مقام تجاری و چگونگی نصب و عزل آن توضیحاتی خواهیم داد.

تعریف قائم مقام تجاری

در این بخش از مقاله قصد داریم به تعریفی از قائم مقام بپردازیم و در این زمینه به نکاتی مهم بپردازیم. زمانی که اشخاص شرکت خود را به ثبت می رسانند شاید به تنهایی توانایی انجام کلیه امور شرکت را نداشته و در نتیجه شخص دیگری را به عنوان قائم مقام تجاری خود یا همان نماینده از طرف خود تعیین می کنند تا به امور بازرگانی بپردازد. از نظر معنی قائم مقام به عنوان نیابت و جانشین می باشد. پس به طور کلی در تعریف قائم مقام می توان گفت به کسی که از طرف تاجر به نمایندگی انتخاب شده و امور را از جانب آن انجام می دهد. لازم به ذکر است که سمت قائم مقام تجاری می تواند به چند نفر نیز محول گردد که امضای کلیه این افراد با هم دارای اعتبار قانونی می باشد.

تفاوت وکیل و قائم مقام تجاری

شاید این مسئله مطرح شود که چرا یک تاجر برای اداره امور تجارتخانه و شرکت خود یک وکیل استخدام نمی کند. برای تفاوت این بین وکیل و قائم مقام در سه مورد خلاصه می شود که عبارتند از:

  • قانون حاکم: قائم مقام فردی است که تابع قانون می باشد. در حالی که وکیل تابع قانون مدنی می باشد.
  • تاثیر فوت و حجر بر ادامه فعالیت: فوت و حجر تاجر بر قائم مقام اثری ندارد و سمت او با این اتفاقات پایان نمی یابد. در حالی که در وکالت با فوت و حجر موکل عقد وکالت به اتمام خواهد رسید.
  • محدوده قدرت: قائم مقام تجاری تمام امور مربوط به تجارتخانه و شرکت را می تواند انجام دهد. در صورتی که وکیل صرفا به انجام امور خاصی که در وکالت نامه به او داده شده است می پردازد.

 

با اطلاع از قوانین و مقررات است که می توان تفاوت وکیل و قائم مقام را به راحتی تشخیص داد. این مطلب خود در زمینه اطلاع از شرایط ثبت شرکت و ادامه فعالیت های آن ها موثر خواهد بود.

انتصاب و عزل قائم مقام تجاری

در این بخش مقاله ما به بررسی انتصاب و عزل این فرد می پردازیم. دقت کنید که این انتصاب می تواند به صورت کتبی یا عملی باشد. اما از آن جایی که این انتصاب در رفتار با دیگر افراد نیز موثر می باشد بهتر است که به صورت کتبی باشد و به ثبت برسد. در روند صدور قانون تجارت در خصوص عزل قائم مقام ماده ای اختصاص داده شده است. بنابراین می توان فهمید که ثبت این موضوع مهم می باشد. موارد عزل شدن این شخص عبارت است از:

  • فوت و محجوریت قائم مقام تجاری: در صورت فوت یا محجور شدن این فرد سمت او از بین می رود.
  • منحل شدن شرکت یا تجارتخانه: علاوه بر فوت و محجوریت منحل شدن و ورشکسته شدن شرکت نیز باعث از بین رفتن سمت این شخص در شرکت ها می شود.
  • استعفا: علاوه بر موارد فوق قائم مقام تجاری خود نیز می تواند استعفا دهد و از سمت خود کناره گیری کند.

این روند ها باید با دقت بسیار صورت گیرد. چرا که می تواند مشکلاتی را در راستای فعالیت های شرکت به وجود آورد.

سخن آخر

در این مقاله از وب سایت ثبت تیرگان ما به بررسی شرایط قائم مقام تجاری و روند نصب و عزل او پرداختیم. در این میان به تمامی نکات در ارتباط با تفاوت میان این فرد و وکیل هم اشاره ای داشتیم. با این توصیفات اگر در زمینه ثبت شرکت و سایر قوانین مربوط به شرایط کاری نیاز به اطلاعات دقیق تر دارید، می توانید با کارشناسان و متخصصان کارآزموده ما در ثبت تیرگان همراه شود.

بازگشت به بالای صفحه