رد کردن لینک ها

کد اقتصادی چیست؟

سازمان امور مالیاتی کشور برای نظم دادن به پرداخت مالیات از طرف مؤدیان مالیاتی و برای این که حقی از کسی ضایع نگردد کد 12 رقمی را طراحی کرده که تمامی مشاغل و شرکت ها را شامل می گردد. برای آشنایی کامل با این کد و موارد استفاده از این کد در مقاله پیش رو از تیرگان ثبت در مورد این که کد اقتصادی چیست توضیحاتی را خدمت شما عزیزان خواهیم داد. این کد در مسیر ثبت شرکت و کسب و کار ها اهمیت زیادی دارد.

توضیحاتی در مورد کد اقتصادی

کد اقتصادی کد 12 رقمی است که سازمان امور مالیاتی که زیر نظر وزارت اقتصاد و دارایی فعالیت دارد، این کد را به مؤدیان مالیاتی، اختصاص می دهد. هم اشخاص حقیقی و هم اشخاص حقوقی موظف هستند طبق قانون نسبت به دریافت کد اقتصادی اقدام کنند. کد احراز هویت اشخاص حقیقی و حقوقی در سازمان امور مالیاتی در سراسر کشور همین شماره است. اگر شما به عنوان فعال اقتصادی در امور صادرات و واردات و یا حتی در زمینه فروش کالا و خدمات در داخل کشور فعال هستید داشتن کد اقتصادی ضروری می باشد.

همچنین اگر قصد شرکت در مزایدات و مناقصات دولتی در سراسر کشور را دارید داشتن کد اقتصادی ضروری است. از این رو هر کار اقتصادی افراد حقیقی و حقوقی در کشور نیاز به کد اقتصادی و شناسه ملی دارد. این کد شفافیت مالیاتی را در کشور به سمت پیشرفت می برد. در عین حال از قاچاق کالا و فعالیت های خاص در زمینه پولشویی جلوگیری می کند.

موارد استفاده مهم جدید و قدیم

این کد برای گزینه های زیر مورد استفاده قرار می گیرد:

  • اخذ کارت بازرگانی
  • شرکت در مزایده ها و مناقصه های دولتی در سراسر کشور
  • بستن قرارداد با اشخاص حقیقی و حقوقی و دولتی
  • ارائه اظهارنامه های عملکرد سالیانه و فصلی ارزش افزوده
  • پیش نیاز ارائه اظهار نامه مالیاتی
  • اخذ گواهی ارزش افزوده
  • اظهارنامه های الکترونیکی مؤدیان مالیاتی
  • کد اقتصادی قدیم و جدید لازم برای کلیه فعالان عرصه اقتصادی در تجارت خارجی با گمرک جمهوری اسلامی ایران.

تفاوت کد اقتصادی با شناسه ملی

کد اقتصادی به افراد حقیقی و حقوقی که فعالیت های آن ها همراه با مالیات می باشد تعلق می گیرد. ولی شناسه ملی فقط به اشخاص حقوقی تعلق می گیرد. شناسه ملی کدی 11 رقمی می باشد و کد اقتصادی 12 رقمی می باشد. مرکز ارائه کننده شناسه ملی اداره ثبت شرکت می باشد. اما مسئول صدور کد اقتصادی سازمان مالیاتی کشور می باشد. کد اقتصادی توسط قوه مجریه صادر می گردد. اما شناسه ملی توسط قوه قضاییه.

تفاوت کد اقتصادی با شناسه ملی

چگونگی دریافت کد اقتصادی

به جهت اخذ کد اقتصادی بعد از ثبت شرکت به عنوان یک فرد حقوقی لازم است نسبت به دریافت این کد از سازمان امور مالیاتی اقدام نمود. شخص متقاضی 60 روز فرصت دارد تا این کد را دریافت کند و اگر کد اقتتصادی نداشته باشد دریافت پول به هر نحوی از مراکز دولتی غیر مجاز خواهد بود. ضمن این که اظهارنامه مالیاتی شما در انتهای سال مالی امکان پذیر نخواهدبود. همچنین کلیه مراکز دولتی و خصوصی ثبت شده مجاز به انعقاد قرارداد با شرکت هایی که موفق به دریافت کد اقتصادی 12 رقمی نشده اند نیستند. نکته مهم دیگر این که داشتن کارت بازرگانی برای کسانی که کد اقتصادی 12 رقمی را دریافت نکرده اند امکان پذیر نیست. حساب بانکی اشخاص حقوقی نیز منوط به دریافت کد اقتصادی 12 رقمی می باشد. با توجه به این شرایط بایستی حتما نسبت به دریافت کد اقتصادی اقدام کرد.

تخلفات کد اقتصادی چیست؟

اگر شخص حقیقی یا حقوقی از کد اقتصادی افراد دیگر استفاده نماید با هر عنوان و شرایطی کاری غیرقانونی انجام داده. تکلیف برای شخصی است که از کد اقتصادی او به هر دلیلی سواستفاده شده باشد.

هر گونه جعل و تقلب و تبانی در این باره خلاف مقررات بوده و با متقلبان برابر مقررات برخورد قانونی خواهد شد.

اگر فروشنده کالا یا خدمات به دلیل بررسی صورتحساب که کد اقتصادی روی آن قرار گرفته است، از خریدار مبلغی درخواست نماید خلاف مقررات عمل کرده است. با متخلف بر اساس قوانین برخورد خواهد شد.

اگر فروشنده کالا و خدمات در هنگام ارائه کالا، ارائه کد اقتصادی را منوط به اخذ وجهی بیش از قیمت واقعی کالا کند خرید کالا یا خدمات مانعی ندارد. در این حالت خریدار لازم است گزارش روند معامله و منع فروشنده به کد اقتصادی را در زمان 30 روز پس از انجام معامله به اداره کل اطلاعات و خدمات مالیاتی سازمان با مدرک و به صورت مکتوب گزارش کند.

سخن آخر

در این مقاله از وب سایت ثبت تیرگان ما به بررسی این سوال پرداختیم که کد اقتصادی چیست؟ در این مسیر چگونگی دریافت این کد و تخلفات مربوط را هم بیان نمودیم. برای کسب اطلاعات دقیق تر در این باره می توانید با مشاوران و کارشناسان ما در ثبت تیرگان در ارتباط باشید.

بازگشت به بالای صفحه