رد کردن لینک ها

افزایش سرمایه شرکت چیست؟

کلیه شرکت ها در طول فعالیت و حیات تجاری خود در مقاطعی از زمان به دلایل مختلف نیاز به منابع مالی بیشتری نسبت به آنچه در اختیار دارند پیدا می کنند. یکی از این روش ها که می توانند به منابع مالی جدید دست پیدا کنند افزایش سرمایه می باشد. خصوصا در بازار بورس که خبر افزایش سرمایه یک شرکت می تواند قیمت سهام آن را دستخوش تغییرات قابل توجهی کند. در مقاله پیش رو از وب سایت تیرگان ثبت توضیحاتی در مورد افزایش سرمایه شرکت و انواع روش های بالا بردن میزان سرمایه ارائه خواهیم داد. جهت کسب اطلاعات دقیق در ارتباط با شرایط ثبت شرکت با متخصصان ما در ارتباط باشید.

افزایش سرمایه شرکت به چه معنی است؟

همانگونه که گفتیم افزایش سرمایه یکی از روش های تامین مالی شرکتها می باشد. شرکتها برای این که بتوانند در بازار رقابت قدرت خود را حفظ و افزایش دهند اقدام به افزایش سرمایه می کنند. البته ذکر این نکته ضروری است که در برخی موارد افزایش سرمایه به منظور اصلاح و بهبود ساختار مالی شرکت صورت می گیرد. این افزایش سرمایه و تامین مالی به روش های مختلفی صورت می پذیرد. هنگامی که یک شرکت در بازار بورس قصد داشته باشد که سرمایه خود را افزایش دهد باید تعدادی سهام جدید را منتشر کند و به سهام داران بفروشد تا بتواند مبلغ مورد نیاز برای افزایش سرمایه را کسب کند. فرق اصلی بین انواع مدل های دریافت سرمایه در مکان تامین و اخذ این سرمایه می باشد که در ادامه در ارتباط با آن توضیح خواهیم داد.

READ  مراحل ثبت شرکت اینترنتی

راه های افزایش سرمایه

معمولا افزایش سرمایه در شرکتها مراحل خاصی دارد. در مسیر ابتدایی هیئت مدیره شرکت پیشنهاد خود را با ارائه مستندات کافی به سهامداران خود پیشنهاد می کند. در صورت پذیرش پیشنهاد سرمایه در مجمع و بعد از اخذ اجازه از سمت بورس افزایش سرمایه شرکت انجام می شود. قیمت سهام شرکت پس از افزایش سرمایه شرکت از روش های مختلف استفاده می شود که عبارتند از:

  • ازمحل سود انباشته (سهام ویژه)
  • از بخش ورودی نقدی و مطالبات حل شده سهامداران
  • از محل تجدید ارزیابی دارایی ها
  • روش صرف سهام

راه های افزایش سرمایه

کدام روش افزایش سرمایه برای شرکتها بهتر است؟

برای این که بدانیم کدام روش برای افزایش سرمایه شرکتها مفیدتر است بایستی این نکته را در نظر بگیریم. چون ساختار شرکتها باهم متفاوت می باشد در نتیجه هر شرکت پیچیدگی ‌های خاص خود را دارد. پس نمی توان یک نسخه برای همه شرکت ها پیچید. اما به معنای کلی آن سیستم از افزایش سرمایه که منجر شود منابع تازه ای به شرکت وارد شود قادر خواهد بود شرایط سرمایه شرکت را بهتر کند. همچنین روش تجدید ارزیابی دارایی ها از آنجایی که در عمل پولی وارد شرکت نمی شود صرفا یک عملیات حسابداری محسوب می شود. روش سود انباشته نیز کمترین مزیتی که دارد این است که منجر می شود پایین ترین سود انباشته از شرکت بیرون نرود. این مبلغ در شرکت بماند و  در نهایت مورد استفاده قرار گیرد.

چند نکته مهم

در ارتباط با افزایش سرمایه نکات مهمی باید ارائه شود. این نکات عبارتند از:

  • هر اتفاقی که در موقع تشکیل مجمع در ارتباط با افزایش سرمایه رخ دهد شامل کلیه افرادی که در جلسه مجمع بوده اند خواهد شد.
  • بعد از تصویب بالا رفتن سرمایه در مجمع از سوی هیئت مدیره موضوع در روزنامه کثیر الانتشاری که به عنوان روزنامه رسمی شرکت انتخاب گردیده منتشر می شود.
  • امکان دارد در برخی از شرکت ها افزایش سرمایه شرکت از روش ترکیبی استفاده گردد. مثلا از بخشی از طریق آورده سهامداران و برخی از طریق سود انباشته که روش محاسبات آن مستقل و جداگانه می باشد. این دو روش بایکدیگر تلفیق می شوند.
  • قیمت های تعیین شده از لحاظ تئوریک محاسبه می شوند. در واقعیت ممکن است این قیمت ها دچار تغییر گردد. بدین معنی که به دلیل عرضه و یا تقاضای زیاد در سهم ممکن است قیمت سهام بعد از بازگشایی کاهش یا افزایش یابد.
READ  تاثیر ثبت برند در موفقیت شرکت + ارزیابی خرید کالای برند

سخن آخر

در این مقاله از وب سایت تیرگان ثبت ما به بررسی این مطلب پرداختیم که افزایش سرمایه شرکت چیست؟ ما در ادامه راه های افزایش سرمایه شرکت را نیز بیان کردیم. سپس به بررسی بهترین روش برای افزایش سرمایه پرداختیم. در نهایت مهم ترین نکات را در این باره برای شما بیان نمودیم. در عین حال اگر تمایل به ثبت شرکت دارید، می توانید با متخصصان ما در موسسه تیرگان ثبت در ارتباط باشید. مشاوران ما شما را در زمینه های مختلف ثبت و برندینگ راهنمایی می کنند.

بازگشت به بالای صفحه