رد کردن لینک ها

مدت زمان لازم برای ثبت برند | نحوه ثبت برند + مدارک مورد نیاز

ثبت قانونی برند می تواند جلوی سوءاستفاده از نام تجاری یک شرکت را بگیرد. تنها در صورت ثبت قانونی برند می توان جلوی جعل و کپی لوگو اشخاص و شرکت ها را گرفت. هر مرحله از ثبت شرایط و مدارک مخصوص به خود را دارد. این در حالی است که برای هر کدام از مراحل باید مدت زمان خاصی را در نظر داشت. از این رو در مقاله پیش رو از تیرگان ثبت در مورد مدت زمان لازم برای ثبت برند توضیحاتی خواهیم داد. اگر تمایل به کسب اطلاعات دقیق در ارتباط با ثبت شرکت و قوانین آن دارید می توانید با متخصصان ما در ارتباط باشید.

مدت زمان لازم برای ثبت برند

اولین گام برای ثبت قانونی یک برند استعلام نام برند می باشد. این به خاطر اطمینان از این مسئله است که قبلا برندی مشابه آن به ثبت نرسیده باشد. اقدام برای ثبت برند باعث می گردد که ثبت لوگو زمان کمتری  برد. زیرا اگر نام پیشنهادی شما تکراری باشد مرکز مالکیت معنوی درخواست متقاضی برند را بازگشت خواهد زد. از زمانی که اظهارنامه به مرکز مالکیت معنوی ارسال می گردد 30 الی 45 روز کاری برای صدور آگهی تقاضا زمان لازم است.

سپس آگهی مورد نظر ابتدا در روزنامه رسمی کشور انتشار می یابد. از عموم تقاضا می شود که در مهلتی یک ماهه اگر به نام و نشان مورد نظر ارتباط یا تعارضی دارند، آن را اعلام نمایند. پس از این محدوده زمانی معمولا یک ماه دیگر وقت مورد نیاز است تا گواهی ثبت برند صادر گردد. با آگهی دوم در روزنامه رسمی این شرایط به پایان برسد. بنابراین به طور کلی مدت زمان لازم برای ثبت برند در ایران نزدیک به سه ماه می باشد.

نحوه ثبت برند

برای ثبت برند ( ثبت لوگو، نام و نشان تجاری) باید به سایت مرکز مالکیت معنوی کشور مراجعه نمایید و مراحل زیر را طی کنید. در مدت زمان لازم برای ثبت برند باید این اقدامات صورت گیرد.

 • مشخصات مالک برند را وارد نمایید.
 • داده های مربوط به محصولات یا خدمات خود را تکمیل نمایید.
 • مدارک مورد نیاز برای ثبت برند تجاری را بارگزاری کنید.
 • مبلغ مربوط به ثبت برند و لوگو در ایران را ارائه نمایید.
 • در پایان شماره اظهارنامه برند خود را برای پیگیری های بعدی یادداشت کنید.

نحوه ثبت برند

پس از بررسی کارشناسان این مرکز  اگر مدارک شما کاستی یا اشتباهی نداشته باشند از شما درخواست می گردد کپی برابر با اصل مدارک خود را به این اداره بفرستید. در مراحل بعد  گواهی چاپ آگهی ابتدایی شما در روزنامه رسمی صادر می شود. پس از انتشار آگهی وونبود هیچ ادعایی در این زمینه، گواهینامه ثبت علایم تجاری شما صادر خواهد شد. لازم به ذکر است مدت زمان اعتبار برند در کشور ما 10 سال می باشد.

مدارک ثبت برند برای اشخاص حقوقی

برای این که بتوانید برند مورد نیاز خود را ثبت کنید، نیاز به مدارک خاصی دارد. برای تهیه این مدارک می توانید از طریق متخصصان و مشاوران تیرگان ثبت اقدام کنید. مدارک مورد نیاز عبارتند از:

 • کارت ملی و شناسنامه متقاضی
 • روزنامه رسمی تاسیس یا آخرین تغییرات شرکت
 • کارت بازرگانی جهت ثبت برندهای لاتین
 • مجوز فعالیت ( پروانه ساخت، پروانه بهره برداری، جواز تاسیس، جواز کسب و یا هر نوع گواهی از طرف نهادهای قانونی)

توجه داشته باشید که با تهیه کامل مدارک است که می توانید به نتیجه اساسی در زمینه ثبت برند خود برسید.

مدارک ثبت برند برای اشخاص حقیقی

در مدت زمان لازم برای ثبت برند، باید مدارک مورد نظر آماده شود. اصلی ترین آن ها برای اشخاص حقیقی به جهت ثبت عبارتند از:

 • شناسنامه و کارت ملی متقاضی
 • مجوز فعالیت ( می تواند جواز تاسیس پروانه بهره برداری،  پروانه ساخت، جواز کسب و یا هر نوع گواهی فعالیت از نهادهای قانونی باشد).
 • ارائه کارت بازرگانی جهت ثبت برندهای لاتین
سخن آخر

در این مقاله از وب سایت تیرگان ثبت ما به بررسی مدت زمان لازم برای ثبت برند پرداخته ایم. این زمان برای شرکت ها و شرایط مختلف متفاوت می باشد. در عین حال موسسه های قانونی زیادی که ثبت شرکت و برند را بر عهده دارند وجود دارد. مؤسسه تیرگان ثبت با کمال افتخار اعلام می نماید که با حضور کارشناسان حقوقی خود آماداگی آن را دارد تا ضمن راهنمایی و مشاوره به شما در زمینه امور ثبتی شرکت ها همکاری کامل جهت ثبت برند و شرکت را از طریق قانون اعلام می نماید‌

بازگشت به بالای صفحه