رد کردن لینک ها

شرایط ثبت شرکت کشتیرانی + مدارک مورد نیاز برای ثبت

امر حمل و نقل یکی از امور مهم در اقتصاد یک کشور می باشد. به جرأت می توان گفت حمل و نقل مانند اهمیت رگ های خون رسان بدن برای یک کشور نیز حکمی حیاتی دارد. در کنار مسئله حمل و نقل قانونی و هماهنگ بودن آن با دیگر کشور ها نیز از اهمیت خاصی برخوردار است. حمل و نقل دریایی از قدیمی ترین شیوه های حمل و نقل در دنیا می باشد. کشورها نیز به اهمیت آن واقف بودند. امروزه حمل و نقل دریایی کشتیرانی نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. ثبت شرکت کشتیرانی نیز دارای اهمیت خاص خود می باشد. در مقاله پیش رو از تیرگان ثبت به اهمیت کشتیرانی و ثبت شرکت کشتیرانی پرداخته و در مورد آن توضیحاتی خواهیم داد.

شرکت کشتیرانی چیست؟

در تعریف شرکت کشتیرانی می توانیم بگوییم شرکت کشتیرانی، یک شرکت نماینده در حوزه حمل و نقل دریایی است که از طرف مالک، خطوط کشتیرانی و یا هر شخص دیگری که مجوز بهره برداری و استفاده از آن را داشته باشد، به مدیریت و بهره وری از کشتی اقدام می کند. برای تاسیس و ثبت شرکت کشتیرانی مهم ترین کار این است که اجازه کار از سازمان بنادر و دریانوردی دریافت شود. در عین حال مراحل و شرایط خاص خود را دارد که در ادامه این مقاله ما به بررسی دقیق آن ها نیز پرداخته ایم.

وظایف

در صورتی که درخواست ثبت شرکت کشتیرانی را داشته باشید نیاز به گرفتن مجوز از سازمان بنادر و دریانوردی می باشد. نیاز به مدارکی برای ثبت دارید که در ادامه به آن خواهیم پرداخت. اما قبل از آن در مورد وظایف شرکت کشتیرانی صحبت می کنیم. این وظایف برای شرکت ها عبارتند از:

 • اجرای تمامی فعالیت هایی که مرتبط با ورود و خروج کشتی ها در بنادر می شود.‌ مثل درخواست ورود و خروج و عوارض و مبالغ دریافتی های مرتبط با کشتی
 • ایجاد تدارکات بارگیری و تخلیه و تحویل کالا
 • آماده سازی اسناد و مدارک محموله هایی که از بندر صادر یا وارد می شوند و ارسال برای امور مربوط به گمرکی و تنظیم صورت جلسات
 • گرفتن کرایه حمل از کانتینر ها و کشتی ها
 • انجام تشریفات مربوط به ترانزیت کالا
READ  اصول نامگذاری برند + ارتباط هویت و شخصیت برند با نامگذاری

مدارک مورد نیاز جهت ثبت شرکت کشتیرانی

هر مدل شرکتی برای تاسیس نیاز به مدارک خاص خود دارد. شرکت های کشتیرانی هم از این قاعده مستثنی نیستند. از این رو شما می توانید برای تکمیل مدارک خود اقدام کنید.

مدارک مورد نیاز جهت ثبت شرکت کشتیرانی

این مدارک عبارتند از:

 • داشتن اساسنامه که توسط سهامداران شرکت امضا شده باشد.
 • تحویل شرکت نامه که توسط سهامداران شرکت امضا شده باشد.
 • ارائه اصل صورت جلسه هیئت مدیره توسط سهامداران شرکت
 • تحویل مدارک شناسایی و یک عدد عکس سه در چهار سهامداران
 • ارائه صورت جلسه مجمع عمومی امضا شده توسط سهامداران

اگر برای تکمیل مدارک خود نیاز به راهنمایی و مشاوره دارید می توانید با مشاوران ما در موسسه تیرگان ثبت همراه شوید.

شرایط ثبت شرکت کشتیرانی

برای ثبت شرکت کشتیرانی لازم است الزامات قانونی رعایت شود. این الزامات قواعدی هستند که پس از ثبت شرکت کشتیرانی بایستی مورد توجه قرار بگیرد.

 • شرکت های کشتیرانی که مجوز فعالیت خود را دریافت کرده اند بایستی تضمینی به مبلغ 50 میلیون ریال به سازمان بنادر و کشتیرانی به عنوان وثیقه بدهند. این تضمین برای جبران خسارت های احتمالی در نظر گرفته شده است.
 • لازم می باشد که شرکت کشتیرانی دفتر مرکزی مستقلی برای فعالیت خود با کاربری اداری تهیه کنند.
 • علاوه بر دفتر مرکزی شرکت کشتیرانی بایستی دارای یک نمایندگی یا شعبه مستقل در یکی از بنادر باشد.
 • شرکت کشتیرانی بایستی دارندگان امضای مجاز را رسما به سازمان بنادر و دریانوردی معرفی کنند.

با رعایت این شرایط می توانید برای ثبت شرکت مورد نظر خود در حوزه دریانوردی اقدام کنید. پس از آن می توانید فعالیت های مورد نظر خود را در این زمینه آغاز کنید.

READ  ایزو چیست؟ | چرا باید استاندارد و گواهینامه ایزو را دریافت کرد؟

سخن آخر

در این مقاله از وب سایت تیرگان ثبت ما به بررسی ثبت شرکت کشتیرانی پرداختیم. نکات مهمی را در این زمینه بیان نمودیم. در ارتباط با مراحل و شرایط ثبت شرکت نیز صحبت کردیم. در صورت تقاضا برای تاسیس شرکت کشتیرانی این افتخار را داریم که در مؤسسه ثبت تیرگان با حضور مشاوران حقوقی خود شما را در تمامی مراحل یاری و عهده دارخدمات ثبت شرکت کشتیرانی شما باشیم. شما با تاسیس شرکت کشتیرانی قادر خواهید بود سهم بسیاری در زمینه حمل و نقل دریایی و فعالیت کاری از راه آب های آزاد داشته باشید. مؤسسه ثبت تیرگان می تواند پل ارتباطی شما برای رسیدن به مقصد نهایی یعنی ثبت شرکت در چهار چوب قانون باشد.

بازگشت به بالای صفحه