رد کردن لینک ها

جریمه عدم اخذ کد اقتصادی

در سالهای اخیر جهت نظم بخشیدن به امور تجاری و تولید و خدمات کلیه واحد های صنفی و تولیدی را موظف به دریافت کد اقتصادی نموده اند. در مقاله پیش رو از وب سایت ثبت تیرگان در راستای ثبت شرکت ها در مورد کد اقتصادی و تعریف آن و همچنین جریمه عدم اخذ کد اقتصادی توضیحاتی خواهیم داد.

تعریف اخذ کد اقتصادی

کد اقتصادی شناسه ای دوازده رقمی است که پس از تشکیل پرونده و تعیین حوزه توسط سازما امور مالیاتی و اقتصادی کشور به اشخاص حقیقی و حقوقی تعلق خواهد گرفت‌. طبق قانون تجارت کلیه شرکت ها تا دو ماه پس از ثبت شرکت وظیفه دارند که کد اقتصادی مربوط به شغل خود را دریافت کنند.

کد اقتصادی چه کاربرد هایی دارد؟

قبل از این که در ارتباط با جریمه عدم اخذ کد اقتصادی صحبت کنیم، باید کاربرد های این کد را بدانیم. این کاربردها عبارتند از:

  • جهت اخذ کارت بازرگانی
  • در صورتی که قصد دریافت کارت بازرگانی را دارید داشتن کد اقتصادی از ضروریات می باشد.
  • اخذ گواهی ارزش افزوده.
  • مشارکت در مزایده ها و مناقصات دولتی
  • عقد قرارداد های تجاری با اشخاص حقیقی و حقوقی و دولتی
  • ارائه اظهارنامه های عملکرد های سالیانه و فصلی” ارزش افزوده”

تخلفات کد اقتصادی

کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی که در امر تجارت فعالیت دارند اگر کد اقتصادی نداشته باشند روند مالیاتی آنها با مشکل روبرو خواهد شد. در واقع دچار چالش های جریمه عدم اخذ کد اقتصادی می شوند‌.

تخلفات کد اقتصادی

اما این تخلفات عبارتند از:

  • استفاده اشخاص حقیقی و حقوقی از کد اقتصادی دیگر افراد تحت هر عنوان خلاف قانون بوده و مالیات متوجه شخصی است که کد اقتصادی به نام او می باشد.
  • هر گونه جعل، تقلب، سوء استفاده و تبانی نمودن در ارتباط با کد اقتصادی جرم محسوب شده و با متخلفین برابر قانون برخورد خواهد شد.
  • دریافت هر گونه مبلغی علاوه بر ارزش اصلی کالا به دلیل درج کد اقتصادی خلاف قانون می باشد و با خلاف کار طبق قانون برخورد خواهد شد.
  • عدم رعایت مفاد این قانون از جانب اشخاص ذیربط از قبیل عدم ارائه وی یا درج کد اقتصادی طرفین معامله در فاکتور فروش کالا و یا خدمات خلاف قوانین بوده و با متخلفین طبق قوانین برخورد می شود.
READ  خرید شرکت آماده

آیا عدم اخذ کد اقتصادی جریمه دارد ؟

در این مسیر ممکن است با جرائم خاصی مواجه شوید. موارد جریمه عبارتند از:

افرادی که برای اولین بار از دریافت کد اقتصادی امتناع می کنند و یا در رابطه با قوانین کد اقتصادی سرباز می زنند مشمول پرداخت دو برابر بهره معاملات انجام شده خود می شوند.

چنانچه یک شرکت برای دومین بار مرتکب خلاف شد و از درج کد اقتصادی و یا ارسال آن به اداره مالیات خودداری نماید محل فعالیت اقتصادی به مدت سه ماه پلمپ می گردد.

چنانچه تخلف برای سومین بار انجام شود فرد متخلف به سه ماه تا شش ماه حبس محکوم خواهد شد که برای تمامی مدیران حقوقی قابل اجرا می باشد.

عدم فعالیت شرکت ها

در این بخش از مقاله ما به بررسی عدم فعالیت شرکت ها می پردازیم. گاهی ممکن است شرکتی همه فعالیتهای ثبتی را انجام داده ولی کد اقتصادی را دریافت نکند. یا بعد از مدتی با هر دلیل فعالیت خود را متوقف کند.‌ این شرکت ها به هر دلیل فعالیت خود را متوقف کنند و حتی کوچکترین قرارداد خرید و فروشی در این شرکت ها انجام نمی شود شرکتهای غیر فعال هستند. باید در این مورد اداره دارایی مطلع گردد.

عدم دریافت اطلاعات توسط اداره دارایی به منظور عدم دریافت  دفاتر تلقی می شود نه عدم فعالیت شرکت. به همین دلیل توصیه می شود شرکت هایی که پس از آگهی و ثبت شرکت خود اقدامی انجام نمی دهند و یا بعد از مدت زمان مشخص قصد انجام فعالیتی را ندارند این موضوع را کتبا تحت عنوان نامه عدم فعالیت به اداره دارایی اطلاع دهند.‌ با این کار شامل جرایم مالیاتی نخواهند شد. در حقیقت جریمه عدم اخذ کد اقتصادی را دریافت نمی کنند‌ .

READ  ثبت برند پارچه | مدارک و مراحل لازم برای ثبت برند + اقدامات قبل از ثبت

سخن آخر

در این مقاله از وب سایت ثبت تیرگان ما به بررسی جریمه عدم اخذ کد اقتصادی پرداخته ایم. نکات اساسی مربوط به آن را نیز بیان نمودیم. اما نکته آخر اینکه کارشناسان حقوقی تیرگان ثبت در کنار شما خواهند بود تا با انجام صحیح کارهای قانونی ثبت کد اقتصادی و دیگر موارد از جرایم و تخلفات عدم اخذ کد اقتصادی جلوگیری کنند و موجب عدم ضرر و زیان شما گردند.

بازگشت به بالای صفحه