رد کردن لینک ها

تفاوت بین ثبت شرکت های سرمایه گذاری و هلدینگ

در جهان تاجران و فعالات امروزه شرکت ها در مدل های متنوعی مشغول به فعالیت هستند. این شرکت ها برای در دست گرفتن بازار و حضور بهتر در خیلی از مواقع امکان دارد با شراکت یکدیگر تولیدات خود را در سطح وسیع تر و با گوناگونی بیشتری عرضه  کنند. شرکت هایی هم وجود دارند که فقط کار سرمایه گذاری را انجام می دهند.‌ در مقاله پیش رو از وب سایت ثبت تیرگان در مورد تفاوت بین ثبت شرکت های سرمایه گذاری و هلدینگ صحبت می کنیم.

تعریف شرکت سرمایه گذاری

شرکت های سرمایه گذاری به مدل نهاد های سرمایه ای محاسبه می شوند. مثل صندوق های سرمایه گذاری واسطه ای برای خرید و فروش سهام شرکت های بورسی می باشند. این شرکت ها از مجموعه افراد متخصص تشکیل شده که وضعیت شرکت های پذیرفته شده در بورس را بررسی و آنالیز می کنند. می دانند چه موقع باید سهام این شرکت ها را خرید و چه زمان فروخت تا بیشترین سود را بدست آورند. بدین معنی که فعالیت اصلی این شرکت خرید و فروش سهام شرکت های بورسی و غیر بورسی در بهترین زمان می باشد. این گزینه ها خود یکی از انواع تفاوت بین ثبت شرکت های سرمایه گذاری و هلدینگ است.

تعریف شرکت هلدینگ

در تعریف شرکت هلدینگ می توان گفت شرکتی است که از طریق مالکیت سهام فعالیت های شرکت های تابعه خود را کنترل می کند‌. ولی خود، فعالیت تجاری انجام نمی دهد. شرکت هلدینگ وظیفه خرید سهام بیشتر از 50 درصد را برعهده دارد. اگر به فعالیت های دیگر غیر از کنترل بپردازد، شرکت هلدینگ محسوب نمی شود. یک شرکت سرمایه گذاری محسوب می شود. شرکت هلدینگ با اسامی مختلفی شناخته می شود. مانند شرکت مادر، شرکت کنترل کننده،  شرکت مالک،  شرکت سهام و دیگر اسامی.

READ  استعلام شرکت های ثبت شده

مراحل ثبت شرکت های هلدینگ و سرمایه گذاری

برای این که تفاوت بین ثبت شرکت های سرمایه گذاری و هلدینگ را بدانیم، لازم است از مراحل آن ها نیز مطلع شویم. مراحل اخذ اجازه برای تاسیس شرکت های هلدینگ و سرمایه گذاری از مرحله موافقت اساسی با ثبت شرکت تا ارائه مجوز مثل هم بوده و تفاوتی ندارند. اما طبق مصوبه سال 1386 هیئت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار حداقل سرمایه برای شرکت هلدینگ در قالب سهامی خاص 50 میلیارد ریال معادل پنج میلیارد تومان می باشد. همین شرکت در قالب سهامی عام حدود 100,000,000 میلیارد ریال معادل ده میلیارد تومان می باشد.

مراحل ثبت شرکت های هلدینگ و سرمایه گذاری

در شرکت های سرمایه گذاری خاص حداقل سرمایه برای ثبت شرکت فقط 1000,000 ریال معادل یکصد هزار تومان می باشد. مستندات قانونی برای صدور مجوز تاسیس و فعالیت شرکت هلدینگ (مادر) و سرمایه گذاری در چند مورد قانون بازار اوراق بهادار ، اساسنامه نمونه شرکت های سرمایه گذاری ، دستور العمل تایید صلاحیت حرفه ای. مدیران نهاد مالی و مصوب مربوط به حداقل سرمایه گذاری شرکت های سرمایه گذاری و هلدینگ با هم مشترک می باشند. ولی شرکت های هلدینگ مادر بجز موارد گفته شده دارای دیگر مستندات قانونی تحت عنوان آیین نامه اجرایی قانون بازار اوراق بهادار نیز می باشند.

تفاوت بین ثبت شرکت های سرمایه گذاری و هلدینگ

مهم ترین تفاوت این دو شرکت در این مورد مهم است. شرکت های سرمایه گذاری سهام دیگر شرکت ها را معمولا بدون اهداف کنترل مدیریتی فقط با این هدف که بتوانند بدون دخالت سودی را کسب کنند پیش می برند.  اما شرکت های هلدینگ یا مادر به شرکت های کنترل کننده می گویند. با خرید درصد بالای 50 درصد سهام شرکت را وابسته و تحت کنترل خود در می آورند. از سایر تفاوت ها می توان به گزینه های زیر نیز اشاره کرد:

READ  ثبت برند و تاسیس شرکت تولید زعفران

شرکت های هلدینگ با خرید اکثر سهام (بالای 50) درصد که دارای خصوصیات مشترکی هستند علاوه بر اداره شرکت های مزبور با ایجاد زمینه های هم افزایی به صورت کامل از تهیه مواد اولیه گرفته تا بازرگانی داخلی و خارجی برای تهیه و خرید مواد اولیه، تولید کالا و خدمات سعی در کسب سود از طریق شرکت های تحت پوشش خود را دارند. ولی شرکت هایی که به عنوان سرمایه گذار در حال فعالیت هستند به هیج وجه در مدیریت شرکت هایی که سهام آن را خریده اند دخالتی نمی کنند.‌

برنامه ریزی بلند مدت را نیز در میان علایق خود ندارند. در صورتی که سودی از فروش سهام شرکت تحت پوشش کسب کنند آن را می فروشند. سهام شرکت دیگری را خریداری می نمایند.

سخن آخر

در این مقاله از وب سایت ثبت تیرگان ما در ارتباط با تفاوت بین شرکت های سرمایه گذاری و هلدینگ صحبت کردیم. اما نکته آخر این که در صورت احتیاج به هر گونه مشاوره و راهنمایی و انجام امور ثبت شرکت هلدینگ یا سرمایه گذاری مؤسسه تیرگان ثبت آمادگی هر گونه همکاری و انجام سریع مراحل قانونی دریافت مجوز و ثبت شرکت برای شما را دارد.

 

بازگشت به بالای صفحه