رد کردن لینک ها

کارت عضویت اتاق بازرگانی و نحوه دریافت آن

کارت عضویت اتاق بازرگانی کارتی است که از سوی اتاق بازرگانی صادر می شود. اخذ این کارت به معنی عضویت آن شخص در اتاق بازرگانی می باشد.

تفاوت «کارت عضویت اتاق بازرگانی» با «کارت بازرگانی»
  • تفاوت در مرجع صدور. پیش از این هر دوی این کارتها از سوی اتاق بازرگانی صادر می شد. اما از سال 1399 کارت بازرگانی باید در فرآیند صدور مراحلی را هم در وزارت صنعت، معدن و تجارت طی کند. هرچند در نهایت صادر کننده آن اتاق بازرگانی میباشد.
  • کارت بازرگانی در اصل مجوزی است که دارنده آن این امکان را میدهد تا بتواند با آن اقدام به صادرات و واردات کالا کند. اما دارنده «کارت عضویت» اجازه واردات و صادرات کالا را با آن ندارد و تنها میتواند از مزایای عضویت در اتاق بهره مند شود.
  • مدت زمان هر دو کارت یکساله است. اما اگر متقاضی اخذ کارت بازرگانی تولید کننده باشد می تواند اقدام به اخذ کارت بازرگانی پنج ساله کند.
  • مدارک و شرایطی که جهت اخذ کارت بازرگانی لازم است بسیار بیشتر سخت تر از مدارک جهت کارت عضویت است.

تماس با ثبت تیرگان

مدارک و شرایط لازم

بر خلاف کارت بازرگانی که دریافت آن شرایط نسبتاً سخت و پیچیده ای دارد، کارت عضویت به شرایط خاصی نیاز ندارد. تنها کافی است شما حداقل مدرک دیپلم را داشته باشید. و با داشتن مدارک هویتی اقدام به اخذ آن کنید.

برای دریافت این کارت نیازی به داشتن مکان تجاری و اداری نیست. همچنین نیازی نیست تا شما به نحوی از انحاء (مانند ارایه گردش حساب یا داشتن دسته چک) تاجر بودن خود را اثبات کنید.

مزایای داشتن کارت عضویت اتاق بازرگانی

مهمترین مزیت داشتن کارت عضویت اتاق امکان ثبت برند غیر فارسی میباشد. هر چند اداره مالکیت معنوی مدرک مورد نیاز جهت ثبت برند غیر فارسی را صراحتاً «کارت بازرگانی» عنوان نموده است. اما با این وصف تا تاریخ نوشتن این مقاله همچنان کارت عضویت را هم برای ثبت برند لاتین میپذیرد.

از دیگر مزایای کارت عضویت، حضور در سمینارها و وبینارهای اتاق، حضور در اتاق های مشترک (مانند اتاق مشترک ایران و ترکیه) و آشنایی و مراوده با تجار و بازرگانان دیگر کشورها و آگاهی از فرصت های تجاری در دیگر کشورها است.

بازگشت به بالای صفحه