رد کردن لینک ها

ثبت شرکت در منطقه آزاد ماکو

منطقه آزاد ماکو در سال 1389 و در فضایی با مساحت بیش از 500 هزار هکتار احداث شد. این منطقه شامل بخشهایی از ماکو، بازرگان، شوط و پلدشت میباشد. منطقه آزاد ماکو با کشورهای جمهوری آذربایجان، ترکیه و جمهوری خودمختار نخجوان دارای مرز مشترک میباشد. مرز بازرگان و همسایگی با کشورهای یاد شده باعث اهمیت فوق العاده ماکو به عنوان دروازه اروپا شده است. منطقه آزاد ماکو به دلیل دارا بودن مناطق طبیعی و تاریخی خاص، از قطب های مهم گردشگری ایران میباشد. همچنین احداث فرودگاه بین المللی تبریز، احداث بزرگراه تبریز – بازرگان و راه اندازی خط آهن تبریز – بازرگان – پلدشت و اتصال آن ره راه آهن سراسری ایران از برنامه های توسعه این منطقه است.

تماس با ثبت تیرگان

مزایای راه اندازی کسب و کار و ثبت شرکت در منطقه آزاد ماکو
  • معافیت مالیاتی
  • معافیت گمرکی
  • همسایگی با کشورهای جمهوری آذربایجان، ترکیه و جمهوری نخجوان
  • واقع شدن مرز بازرگان به عنوان دروازه اروپا در این منطقه
  • قرار گرفتن در قطب لجستیکی ایران
  • قطب گردشگری کشور
شرایط و مدارک لازم جهت ثبت شرکت در منطقه آزاد ماکو

چنان که پیشتر در مباحث مربوط به ثبت شرکت در مناطق آزاد گفته شد یکی از مزایای تاسیس شرکت در این مناطق ثبت آسان آن است. برای ثبت شرکت نیازی به اخذ گواهی عدم سوء پیشینه کیفری نیست. در مجموع مدارک لازم جهت اقدام به ثبت شرکت عبارتند از کپی شناسنامه و کارت ملی کلیه اعضا و نداشتن سوء پیشینه کیفری.

شرکت در مناطق آزاد مانند سایر نقاط ایران می تواند در قالب های مصرح در قانون تجارت که عبارتند از: 1- سهامی 2- مسوولیت محدود 3- تضامنی 4 – مختلط سهامی 5- مختلط غیر سهامی 6- نسبی و تعاونی باشد.

شرکت سهامی خاص با حداقل 3 سهامدار و 2 بازرس و مسوولیت محدود و تضامنی با حداقل 2 سهامدار تاسیس می گردد.

محورهای اصلی کسب و کار و ثبت شرکت در منطقه آزاد ماکو
  • تجارت و خدمات تجاری
  • صنعت گردشگری
  • صنایع فرآوری و کشاورزی
  • واحدهای بزرگ کشت و صنعت

 

نحوه معافیت مالیاتی شرکت های منطقه آزاد ماکو

مطابق ماده 13 «قانون چگونگی اداره مناطق آزاد»: «اشخاص حقیقی و حقوقی که در منطقه آزاد به انواع فعالیت های اقتصادی اشتغال دارند نسبت به هر نوع فعالیت اقتصادی در منطقه آزاد از تاریخ بهره برداری مندرج در مجوز به مدت 15 سال از پرداخت مالیات بر درآمد و دارایی موضوع قانون مالیات های مستقیم معاف خواهند شد و پس از انقضاء پانزده سال تابع مقررات مالیاتی خواهند بود…»

البته در سال 1388 این ماده اصلاح و معافیت 15 ساله آن به 20 سال افزایش یافت.

پس از ابلاغ قانون پنجم توسعه که کلیه فعالان اقتصادی از جمله فعالان مناطق آزاد را موظف به ارایه اظهارنامه مالیاتی دانست؛ برداشتهایی از این قانون مبنی بر از میان رفتن معافیت مالیاتی 20 ساله از مناطق آزاد شد. اما علیرضا عامری – مدیرعامل منطقه آزاد کیش – در مصاحبه با شبکه اخبار اقتصادی و دارایی این مطلب را تکذیب و اعلام داشت که این معافیت ها همچنان پابرجا است.

منطقه آزاد | ثبت تیرگان

پرسش: آیا معافیت مالیاتی به معنای عدم ارائه اظهارنامه مالیاتی می باشد؟

پاسخ: خیر؛ مطابق قانون پنجم توسعه کشور فعالان اقتصادی مناطق آزاد مشمول ارائه اظهارنامه مالیاتی و اعلام درآمد خود به مراجع قانونی می باشند. هرچند نرخ مالیاتی آنان صفر درصد است.

نحوه معافیت گمرکی در منطقه آزاد ماکو

ورود هر نوع کالا به هر یک از مناطق آزاد مجاز است. به استثنای کالاهایی که
به موجب شرع یا قانون ممنوع، یا بر اساس مقررات ویژه‌ آن منطقه غیرمجازمی‌شود. همچنین است ممنوعیت ورود کالاهای ساخت اسرائیل.

کالاهایی که از خارج یا سایر نقاط کشور و یا دیگر مناطق آزاد تجاری – صنعتی
کشور، وارد منطقه می‌شوند، چنانچه از نوع مصالح، ابزار و لوازم ساختمانی ‌برای
احداث واحد تولید، تجاری، خدماتی، مسکونی و فعالیت‌های زیربنایی (‌به استثنای
وسایل تزیین و مبل) باشند، یا به تشخیص سازمان منطقه و به میزان‌ مورد نیاز از پرداخت عوارض بندری و فرودگاهی معاف هستند ولی مشمول پرداخت هزینه‌های خدماتی می‌باشند.

ماشین‌آلات، مواد اولیه، اجزا و قطعات مورد نیاز تولید، تجهیزات و ابزارآلات
تولیدی، قطعات یدکی ماشین‌آلات تولیدی وسایل نقلیه سرمایه‌ای (‌به‌استثنای اتومبیل
سواری و قایق تفریحی) از پرداخت عوارض بندری و فرودگاهی معاف، ولی مشمول پرداخت هزینه‌های خدماتی می‌باشند.

 

کالاهایی که از خارج یا سایر مناطق آزاد کشور، به منطقه وارد و ترخیص قطعی می‌گردند، مشمول‌پرداخت عوارض بندری و فرودگاهی می‌باشند و در صورتی که کالاهای مذکور صدور مجدد شوند صرفاً عوارض بندری و فرودگاهی اخذ شده، قابل استرداد ‌خواهد بود.

بازگشت به بالای صفحه