رد کردن لینک ها

ثبت شرکت در منطقه آزاد اروند

ثبت شرکت در منطقه آزاد اروند. منطقه آزاد اروند واقع در جنوب غربی استان خوزستان در محل برخورد رودهای اروند و کارون واقع شده است. این منطقه شامل شهرهای خرمشهر، آبادان، شلمچه و جزیره مینو میباشد. منطقه آزاد اروند به دلیل وجود سه رودخانه کارون، اروند و بهمنشیر از آب شیرین فراوان برخوردار است. عراق و کویت از کشورهای همجوار این منطقه هستند.

وجود حمل و نقل ریلی، فرودگاه آبادان و راههای ارتباطی دریایی از دیگر مزایای این منطقه است.

تماس با ثبت تیرگان

مزایای راه اندازی کسب و کار و ثبت شرکت در منطقه آزاد اروند

 • معافیت مالیاتی
 • معافیت گمرکی
 • دسترسی به فرودگاه بین المللی آبادان
 • وجود زیرساختهای لازم با استاندارد بالا همچون حمل و نقل زمینی ، ریلی و هوایی، بانک و صرافی
 • همجواری و دسترسی به کشورهای عراق و کویت
 • شبکه ریلی متصل به شبکه ریلی ایران و خط آهن سراسری شوروی سابق
 • دارا بودن هتل های نسبتاً مناسب

 

شرایط و مدارک لازم جهت ثبت شرکت در منطقه آزاد اروند

چنان که پیشتر در مباحث مربوط به ثبت شرکت در مناطق آزاد گفته شد یکی از مزایای تاسیس شرکت در این مناطق ثبت آسان آن است. برای ثبت شرکت نیازی به اخذ گواهی عدم سوء پیشینه کیفری نیست. در مجموع مدارک لازم جهت اقدام به ثبت شرکت عبارتند از کپی شناسنامه و کارت ملی کلیه اعضا و نداشتن سوء پیشینه کیفری.

شرکت در مناطق آزاد مانند سایر نقاط ایران می تواند در قالب های مصرح در قانون تجارت که عبارتند از: 1- سهامی 2- مسوولیت محدود 3- تضامنی 4 – مختلط سهامی 5- مختلط غیر سهامی 6- نسبی و تعاونی باشد.

شرکت سهامی خاص با حداقل 3 سهامدار و 2 بازرس و مسوولیت محدود و تضامنی با حداقل 2 سهامدار تاسیس می گردد.

محورهای اصلی کسب و کار و ثبت شرکت در منطقه آزاد اروند

 • تجارت و خدمات تجاری
 • صنعت گردشگری
 • صنایع پاک
 • صنایع سنگین (مانند فولاد)
 • خدمات پشتیبان نفت
 • صنایع تاسیسات دریایی
 • صنایع شیلاتی و کشاورزی

 

نحوه معافیت مالیاتی شرکت های منطقه آزاد اروند

مطابق ماده 13 «قانون چگونگی اداره مناطق آزاد»: «اشخاص حقیقی و حقوقی که در منطقه آزاد به انواع فعالیت های اقتصادی اشتغال دارند نسبت به هر نوع فعالیت اقتصادی در منطقه آزاد از تاریخ بهره برداری مندرج در مجوز به مدت 15 سال از پرداخت مالیات بر درآمد و دارایی موضوع قانون مالیات های مستقیم معاف خواهند شد و پس از انقضاء پانزده سال تابع مقررات مالیاتی خواهند بود…»

البته در سال 1388 این ماده اصلاح و معافیت 15 ساله آن به 20 سال افزایش یافت.

پس از ابلاغ قانون پنجم توسعه که کلیه فعالان اقتصادی از جمله فعالان مناطق آزاد را موظف به ارایه اظهارنامه مالیاتی دانست؛ برداشتهایی از این قانون مبنی بر از میان رفتن معافیت مالیاتی 20 ساله از مناطق آزاد شد. اما علیرضا عامری – مدیرعامل منطقه آزاد کیش – در مصاحبه با شبکه اخبار اقتصادی و دارایی این مطلب را تکذیب و اعلام داشت که این معافیت ها همچنان پابرجا است.

منطقه آزاد | ثبت تیرگان

پرسش: آیا معافیت مالیاتی به معنای عدم ارائه اظهارنامه مالیاتی می باشد؟

پاسخ: خیر؛ مطابق قانون پنجم توسعه کشور فعالان اقتصادی مناطق آزاد مشمول ارائه اظهارنامه مالیاتی و اعلام درآمد خود به مراجع قانونی می باشند. هرچند نرخ مالیاتی آنان صفر درصد است.

نحوه معافیت گمرکی در منطقه آزاد اروند

ورود هر نوع کالا به هر یک از مناطق آزاد مجاز است. به استثنای کالاهایی که به موجب شرع یا قانون ممنوع، یا بر اساس مقررات ویژه‌ آن منطقه غیرمجازمی‌شود. همچنین است ممنوعیت ورود کالاهای ساخت اسرائیل.

کالاهایی که از خارج یا سایر نقاط کشور و یا دیگر مناطق آزاد تجاری – صنعتی کشور، وارد منطقه می‌شوند، چنانچه از نوع مصالح، ابزار و لوازم ساختمانی ‌برای احداث واحد تولید، تجاری، خدماتی، مسکونی و فعالیت‌های زیربنایی (‌به استثنای وسایل تزیین و مبل) باشند، یا به تشخیص سازمان منطقه و به میزان‌ مورد نیاز از پرداخت عوارض بندری و فرودگاهی معاف هستند ولی مشمول پرداخت هزینه‌های خدماتی می‌باشند.

ماشین‌آلات، مواد اولیه، اجزا و قطعات مورد نیاز تولید، تجهیزات و ابزارآلات تولیدی، قطعات یدکی ماشین‌آلات تولیدی وسایل نقلیه سرمایه‌ای (‌به‌استثنای اتومبیل سواری و قایق تفریحی) از پرداخت عوارض بندری و فرودگاهی معاف، ولی مشمول پرداخت هزینه‌های خدماتی می‌باشند.

 

کالاهایی که از خارج یا سایر مناطق آزاد کشور، به منطقه وارد و ترخیص قطعی می‌گردند، مشمول‌ پرداخت عوارض بندری و فرودگاهی می‌باشند و در صورتی که کالاهای مذکور صدور مجدد شوند صرفاً عوارض بندری و فرودگاهی اخذ شده، قابل استرداد ‌خواهد بود.

بازگشت به بالای صفحه