رد کردن لینک ها

برندینگ چیست؟

پیش از این در مقاله ثبت برند به طور کامل به موضوع ثبت برند یا علامت تجاری در ایران و اهمیت آن پرداختیم. حال می خواهیم ببینیم که صاحبان کسب و کار برای بهره برداری بهینه از برند خود در ارایه کالا یا خدماتشان به بازار چکار باید بکنند؟ و این که اصولا این برندینگ چه فایده ای برای ایشان دارد؟

تماس با ثبت تیرگان

برندینگ یا برندسازی

فرض کنید شما به فروشگاهی رفته اید و قصد خرید مایع لباسشویی دارید. در قفسه مربوطه چند برند متفاوت مایع لباسشویی وجود دارد که شما پیش از این هیچ کدام از آن ها را مصرف نکرده اید. حال کدام را انتخاب می کنید؟ بدون شک انتخاب شما به طور ناخودآگاه برندی خواهد بود که پیش زمینه ذهنی درباره آن دارید. قبلا به واسطه تبلیغات یا معرفی دوستان یا … نامش را شنیده اید و با آن آشنایی دارید. این انتخاب شما حاصل «برندینگ» آن کالا است.

تقدم ثبت علامت تجاری بر برندینگ

بی گمان نقطه آغاز برندینگ، ثبت علامت تجاری است. در برخی موارد مشاهده شده که متاسفانه این روند معکوس انجام میگیرد که میتواند به استفاده از علامت تجاری و ثبت آن توسط شخصی دیگر منجر شود. در این حالت شما هزینه و وقت بسیاری صَرف برندیگ کالا یا خدمات خود کرده اید بدون این که مالکیت آن برند را دارا باشید. یا بتوانید در آینده آن را به دست بیاورید.

نگاهی دیگر به تعریف «برند»

وقتی ما از «برند» به معنای دقیق کلمه سخن می گوییم، منظورمان مجموعه ای است از: نام تجاری، لوگو، شهرت و احساس و ادراک مصرف کنندگان از آن نام تجاری. پس برند در معنای دقیق خود با علامت تجاری (Trademark) متفاوت است. اما در ایران این دو واژه معمولاً در معنایی مترادف به کار میروند. به قول جف بزوس مالک شرکت آمازون و غول کسب و کار: «برند آن چیزی نیست که شما میگویید. بلکه چیزی است که مخاطبان شما می گویند.»

فواید برندینگ

هدف هر شخص یا شرکتی که به ارائه خدمات یا فروش محصول می پردازد به دست آوردن سهم بیشتری از بازار در میان رقبای خود است. یکی از مهمترین فاکتورهایی که «سهم بازار» شما را مشخص می کند «برندینگ» است. پس نخستین فایده برندینگ،  به دست آوردن سهم بازار و فروش بیشتر است.

فایده دیگر برندینگ، «افزایش قیمت» کالا یا خدمات است. مشتریان یک کالا یا خدمات به راحتی حاضرند قیمت بیشتری برای کالای مشابه دهند وقتی با آن آشنا باشند. این «آگاهی از برند» موجب حس اطمینان در مشتری میشود. همین حس اعتماد موجب ترغیب او برای هزینه کردن بیشتر است.

«وفاداری» از دیگر فواید برندینگ است. مطرح بودنِ برند سبب میشود تا مشتریان شما تمایل کمتری به تغییر برند مصرفی خود داشته باشند.

 

بازگشت به بالای صفحه