رد کردن لینک ها

نحوه استعلام برند پیش از اقدام به ثبت (آموزش تصویری)

نحوه استعلام برند پیش از اقدام به ثبت. اگر متقاضی ثبت برند هستید، حتماً این سوال برایتان پیش آمده که چگونه از امکان یا عدم امکان ثبت پیش از اقدام برای آن مطلع شوید.

این مسئله زمانی اهمیت می یابد که بدانیم جدا از هزینه، پاسخ به هر اظهارنامه برند حدود 2 ماه زمان می برد. یعنی ممکن است پس از 2 ماه صرف وقت و هزینه، تازه شما متوجه شوید که امکان ثبت برندتان وجود ندارد.

خوشبختانه اداره مالکیت معنوی به همین منظور سامانه ای را تدارک دیده تا متقاضیان پبش از اقدام به ثبت، برند مورد نظر خود را در آن جستجو کنند. این سامانه نشان می دهد که آیا مشابه برند مورد نظر قبلا ثبت شده یا خیر.

البته باید توجه داشت که با همه این ها در نحوه استعلام برند، هیچ گاه به طور صد در صد نمی توان بر اساس داده های این سامانه اقدام کرد. چرا که نتیجه ای که به شما داده می شود نتیجه ی برندهای ثبت شده است. و نه نتیجه ی اظهارنامه ها.

بنابراین ممکن است برای علامتی یک روز پیش از شما اظهارنامه داده شده باشد. و طبعاً نتیجه آن در سامانه موجود نباشد. ولی به دلیل زمانی بر اظهارنامه شما امکان ثبت آن وجود نداشته باشد.

تماس با ثبت تیرگان

حال با این مقدمه به سراغ نحوه استعلام می رویم:

نخست به سایت زیر مراجعه فرمایید:

https://ipm.ssaa.ir/Search-Trademark

در برگه ی باز شده (تصویر زیر) دو کادر مشخص است. در یکی نوشته شده «عنوان علامت» و «طبقه بندی کالا». منظور از عنوان علامت، نام برند شما است. و منظور از طبقه بندی کالا، گروه فعالیت شما.

مثلا اگر شغل شما در زمینه پوشاک است و جواز مرتبط با این شغل را دارید تنها می توانید علامت تجاری خود را در همین زمینه پوشاک ثبت کنید. و نه شغل دیگری.

 

در زیر کادر «طبقه بندی کالا» نوشته شده: مشاهده طبقه بندی کالا. با کلیک بر روی این نوشته کادری مطابق تصویر زیر باز میشود. در این کادر شما میتوانید طبقه فعالیت خود را درون آن انتخاب کنید.

استعلام برند

حال ما میخواهیم کلمه «تیرگان» را در طبقه 20 (مبلمان) جستجو کنیم. پس از جستجو با عبارت «این جستجو شامل نتیجه ای نمیباشد» مواجه می شویم.

این عبارت به این معنی است که این کلمه در آن طبقه ثبت نشده و ما میتوانیم اقدام به ثبت آن کنیم.

استعلام برند

حال یک بار دیگر همین کلمه تیرگان را در طبقه 45 (خدمات حقوقی) جستجو می کنیم. می بینیم که یک برند قبلا به همین نام ثبت شده است. پس ما در این طبقه اقدام به ارایه اظهارنامه نمی کنیم.

استعلام برندهمچنین اگر از ثبت برندی در گذشته مطلع باشیم و بخواهیم آن را پیدا کنیم می توانیم با وارد کردن یکی از اطلاعات در عکس زیر (شماره ثبت، شماره اظهارنامه، شماره ملی مالک و…) به آن دسترسی داشته باشیم.

استعلام برند

بازگشت به بالای صفحه